Корупцията в поръчките, финансирани от държавата, е по-голяма
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Октомври 2016 17:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Корупцията в поръчките, финансирани от държавата, е по-голяма

/КРОСС/ Административните наказания не могат да преборят корупцията в големите строителни проекти у нас - това е изводът на Центъра за изследване на демокрацията.
Секторът е почти половината от пазара на обществени поръчки в страната. В същото време обществените поръчки, финансирани изцяло от националния бюджет у нас, са до четири пъти по-рискови от поръчките, финансирани от еврофондовете.
Данните бяха представени на дискусията "Престъпления и злоупотреби с обществени поръчки в България".

Общини и институции, които системно злоупотребяват с обществени поръчки, да бъдат наказвани с намаляване на държавната субсидия, предлага вицепремиерът Томислав Дончев. Тойучаства в дискусията по проблема. 

Според него друга мярка срещу корупцията може да бъде централизираното възлагане на поръчките. 
„Обществените поръчки са важна част от икономиката ни, но тя не е изцяло зависима от тях", заяви вицепремиерът, като илюстрира думите си със следните цифри:

„Пет хиляди възложители, 22 хиляди изпълнители и седем милиарда лева годишно, разпределени чрез обществени поръчки. Около 50 процента от пазара на обществените поръчки е строителството, като 40 фирми поемат повече от 60 на сто от финансовия ресурс".

Това само по себе си е предпоставка за корупционен риск, посочват от Центъра за изследване на демокрацията.

„Глобите и наказанията досега не дават ефективен резултат", коментира Томислав Дончев и предложи пред експертите:

„Ако имаме подобно системно поведение - в случая, ако говорим за община или за агенция - да бъде редуциран бюджетът на съответната институция. Една от мерките: все по широкото прилагане на централизираното възлагане. Представете си, ако правите доставка на канцеларски материали в 265 общини или в сто общини отделно, и ако същият обем канцеларски материали го централизирате в една или в две поръчки, ще видите каква икономия ще има и колко по-добра цена бихте реализирали".

„Промените не присъстват в новия закон, но могат да бъдат регламентирани", подчерта Дончев.