Театър с маски и музика ни среща с японските фолклорни традиции
Секция: КУЛТУРА
01 Ноември 2016 11:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Театър с маски и музика ни среща с японските фолклорни традиции

/КРОСС/ На 4 и 5 ноември от 19 часа в учебния драматичен театър на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов" ще се проведат представления на народното театрално изкуство Едо Сато-Кагура, обявено в Япония за национално богатство. Българската публика ще има възможност да види две от най-често изпълняваните пиеси в репертоара на Едо Сато-Кагура - „Орочи-тайджи" („Прогонване на Голямата змия") и „Акки-тайджи" („Прогонване на злите духове"), базирани върху японската шинтоистка митология.

Представленията са част от 27-ите Дни на японската култура в България и се организират от Посолството на Япония със съдействието на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов". Безплатни пропуски за представленията могат да се получат от билетната каса на НАТФИЗ.

Едо Сато-Кагура е вид пантомимно изкуство, в което актьорите играят с маски под музикален съпровод (хаяши). Движенията им са бързи, енергични и отривисти, а хаяши, освен да служи за музикален съпровод, има за цел и да рисува пейзажи и да описва емоционални състояния. В началото религиозният смисъл на изпълнението е бил водещ в пиесите на Едо Сато-Кагура, но днес то се възприема като високохудожествено произведение на изкуството.

Кагура са ритуалните музика и танци в шинтоизма, които се изпълняват за посвещение към божествата. Освен строго религиозните танци в жанра постепенно навлизат и различни епизоди от японската митология, описани в свещените книги „Коджики" и „Нихоншоки". Сато-Кагура включва фолклорни елементи и през втората половина на XVII век се разпространява в района на Едо, днешно Токио, където влиянието на местните дух и традиции върху музиката, сценичното изпълнение и облеклото на актьорите го превръщат в днешното Едо Сато-Кагура.

Любителите на японската култура в България ще могат да се насладят на две пиеси от репертоара на Едо Сато-Кагура. „Орочи-тайджи" разказва как богът на вятъра Такехая Сусаноо но Микото побеждава осмоглавата гигантска змия Ямата но Орочи, която се храни с млади момичета.

В „Акки-тайджи" воинът Чинори, получил сила от бог Инари, побеждава червения и синия демон, които правят злини. Макар и демоните да са зли, на сцената те не са никак страшни, а напротив - разсмиват публиката с комичните си движения.

Към двете пиеси ще бъде изпълнен и ритуалният танц „Шиши-маи". Шиши е японско митично същество, наподобяващо лъв и куче, а танцът обичайно се изпълнява по различни празнични поводи и има смисъл на молитва за прогонване на злото и нещастията и за привличане на здраве, благоденствие и дълголетие.

Трупата, която ще срещне българската публика с народното японско театрално изкуство, има в репертоара си 64 пиеси, представяни по време на различни религиозни празници в над 30 шинтоистки храма, включително и големите три - Канда-джинджа, Хие-джинджа и Асакуса-джинджа. Нейният ръководител Уаякама Осаму е определен за наследник от пето поколение на своя род, за да пази и предава автентичното Едо Сато-Кагура.