Международният форум „Компютърно пространство“ събра световноизвестни имена
Секция: Технологии
01 Ноември 2016 13:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Международният форум „Компютърно пространство“ събра световноизвестни имена

/КРОСС/ От 28-ми до 30-ти oктомври, в Центъра за култура и дебат „Червената къща" и Централния военен клуб се състоя фестивалната част на международния форум за компютърни изкуства „Компютърно пространство", computerspace.org, където имаше серия от изложби на компютърна графика, анимация и технология за виртуална реалност, семинари, демонстрации и връчване на наградите от конкурсната част. Посетителите имаха удоволствието да видят множество презентации, изнесени от експерти на световно ниво. Форумът е некомерсиално събитие показващо световните тенденции в областта на компютърните изкуства, провеждащо се за 28 път.

Тази година имаше голямо разнообразие от презентации на български и на чуждестранни експерти от цяла Европа. Посетителите имаха възможност да научат много новости за историята на компютърните изкуства, за технологии и практики в дизайна на игри, анимационна продукция, компютърна графика и електронна музика.

На образователните семинари можеха да се разучат основните стъпки в правене на компютърни анимационни филми, представено от аниматорите Томас Бурет и Винсент Делмон от известното френско студио ESMA. Също така, беше показано как от анимационен филм може да се пренесе историята в други медии, като компютърни игри, демонстрирано от немския продуцент Саша Гедерт. Можеха да се научат практики и технологии свързани със създаването на оригинален герой за анимационен филм или игра, демонстрирано от експерти като Никола Маткович, Сърбия и Лео Хаслам, Великобритания.

Една от новите теми, които бяха разглеждани, бе тази за виртуалната реалност. Българският режисьор Момчил Алексиев разказа за употребата на технологията за виртуална реалност в кинематографията.

Освен в презентациите, виртуалната реалност присъстваше и в изложбите. Посетителите имаха възможност да видят и изпробват серия от нови VR инсталации като Oculus Rift, Samsung Gear VR и Leap Motion сензори. Разбира се, освен VR инсталациите, се състоя и традиционната изложба на компютърна графика, като тазгодишните автори са талантливите дизайнери Рафайла Райкова и Ина Бояджиева. Имаше прожекции на компютърна анимация, в продукцията на която са участвали тазгодишните лектори на Форума.

Накрая на фестивала бяха представени проектите от конкурса „Компютърно пространство", като победителите бяха наградени в голямата зала на Централния военен клуб. Тази година имаше рекорден брой регистрирани проекти (над 120) от България и от чужбина. Бяха връчени наградите в 8-те категории на конкурса- компютърна графика, компютърна анимация, електронна музика, уеб дизайн (4 подкатегории), мобилни арт приложения. Заместник-кметът на Столчина община д-р Тодор Чобанов връчи награди в категория „Уеб дизайн- общество и институции" както и специалните награди за дебютен проект. Събитието е част от календара на културните събития на Столична община. Станислава Станева, Фондация „Америка за България", връчи първата награда в категория „Компютърна анимация", а Вася Арсенова от Център за развитие на човешките ресурси, който е национална агенция по образователната програма Erasmus+, връчи първата награда в категория „Мобилни арт приложения".

Повече за фестивала на международния форум за компютърни изкуства „Компютърно пространство", можете да научите на computerspace.org, както и да намерите допълнителна информация на Facebook страницата Computer Space form, обобщава "Труд".

На снимката: 1-ва награда за компютърна анимация - кадър от анимационния филм „Naughty Princess" на Клаудия Смигиелска, Васил Шотаров и Зено Пелгримс (Великобритания)