Общините искат да падне мораториума за продажба на земеделски земи
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Ноември 2016 14:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Общините искат да падне мораториума за продажба на земеделски земи

/КРОСС/ Да падне мораториумът за продажба на земеделски земи, т.нар. „бели петна", които не са били реституирани и са собственост на общините. За това настоява националното сдружение на общините, обяви кметът на Благоевград Атанас Камбитов на форума „Региони в растеж", който в. „24 часа" организира в Благоевград със спонсорството на СИБанк.

Идеята е, когато дойде инвеститор и търси земя за фабрика да можем да му продадем, обясни Камбитов. В момента инвеститорът просто отивал в друга община.

„Сдружението трябва да онициира такава промяна, да прати официално становище в Министерството на земеделието и храните. Ние ще предложим законова промяна и след това думата е в Народното събрание, отговори му зам.-министърът на земеделието Васил Грудев. Без сериозна активност на сдружението, това няма как да се случи, категоричен бе той. Арбен Мименов, кмет на Сатовча Благоевград иска да закупи ски пистата Картала, където да създаде малък семеен курорт. Това ще е част отк по-големия проект на общината за създаване на спортен Благоевград, обяви още Камбитов. Проектът включва и създаването на многофункционални спротни зали и стадион, които частично ще бъдат финвансирани по „Региони в растеж".

Отделно на 62 дка площ от бивши казарми ще бъде изграден бизнеспарк. Камбитов попита СИБанк дали подобен проект може да бъде дофинансиран по специалните кредитни линии на банката за европроекти и получи утвърдителен отговор.  

„За 2016 и 2017 г. Благоевград реализира проекти за около 200 млн. лв.", похвали се кметът.

„Да се наблегне на развитието на инвестиционното проектиране и да не се създават спънки на архитектите. На областно ниво в службите има страх, на общинско в главните архитекти безнаказаност", обяви пък шефът на благоевградската колегия на архитектите. Резултатът и от страха и от безнаказаността е, че все по-трудно се съгласуват проекти и се бавят инвестиции, обясни той.

"Най-важни за малките общини са проектите за образование и създаване на новите спешни центрове", коментира пък кметът на Сатовча Арбен Мименов. Той попита Павлова как могат да бъдат укрепени две активни свлачища на територията на общината, за които били нужни около 2 млн. лв. "Имате два механизма. Единият е през междуведомствената комисия, а вторият с проект по оперативна програма околна среда", отговори му регионалната министърка.

На снимката: арх. Здравко Попов