/КРОСС/ Емоджи - малки дигитални изображения, изразяващи идея или емоция, влизат в колекцията на Музея на модерното изкуство в Ню Йорк. Дигиталните файлове са подарък на музея и са проектирани преди близо 20 години от японски мобилен оператор. Емоджитата, използвани като цифрови послания навсякъде по света, вече са със статут на изкуство.
От МоМА съобщават, че са получили разрешение да изложат емоджита в постоянната си колекция редом до творби на Пабло Пикасо и Джаксън Полък. Не става ясно как точно ще бъдат изложени дигиталните изображения, но инсталацията ще бъде открита в началото на декември, пише Аrtprice.bg.
Оригиналният комплект от 176 емоджита е създаден през 1997 г. от Шигетака Курита, разработчик от японския мобилен оператор Ен Ти Ти Докомо, и две години по-късно вече е наличен в клетъчни телефони и пейджъри. Изображенията с размер 12 х 12 пиксела на сърчица, стрелки и жестове полагат основата за масово използваните днес емоджита и допринасят за увеличаване на възможностите за комуникация.
"Част от мисията ни е да събираме и показваме неподвластни на времето изкуство и дизайн. Емоджитата като концепция се нареждат до идеограмите, йероглифите и други графични символи, използвани в хода на човешката история", казва кураторът Паола Антонели от отдела за архитектура и дизайн на Музея на модерното изкуство в Ню Йорк.