Илияна Йотова: Като вицепрезидент ще работя активно за правата на жените
Секция: ПОЛИТИКА
04 Ноември 2016 16:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Илияна Йотова: Като вицепрезидент ще работя активно за правата на жените

/КРОСС/Като вицепрезидент ще работя активно по темата за защита правата на жените, с която се занимавам и като евродепутат. Ще настоявам за бързо ратифициране на Истанбулската конвенция (за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие) и адаптирането й в нашето законодателство. Това заяви Илияна Йотова, кандидат за вицепрезидент с №13 в бюлетината, издигнат от Инициативен комитет и подкрепен от БСП, на среща с Българския фонд за жените (БФЖ).
БФЖ е единствената българска фондация, която подкрепя местни неправителствени организации (НПО), работещи по правата на жените за постигане на реалната им равнопоставеност във всички сфери на обществения живот и за премахване на всяка форма на дискриминация. Последната им кампания е насочена тъкмо срещу проявите на насилие над жени, а сред целите е преодоляване на стереотипите в обществото и образованието, политическо и икономическо овластяване на жените и работа с жени от малцинствените групи.
„За наш срам България е сред страните, които още не са ратифицирали Истанбулската конвенция. Имала съм разговори на различно ниво, включително с министри, които твърдят, че България все още не е в състояние да я подпише и да я спазва. Не можело да отговорим на всички изисквания, а част от тях имат и финансово отражение", посочи Илияна Йотова.
В България се сблъскваме с много сериозни проблеми. Единият е стереотипен - у нас е много силен страхът да признаеш, че си жертва. Другият е свързан с дейността на държавата. „Имам усещането, че в България повечето институции у нас са създадени, защото ни е страх да не ни се скарат от Европа, а не защото е осъзнато, че това е важен проблем", отбеляза Йотова. НПО-тата също работят разпокъсано, няма и достатъчно финансиране.
„Аз направо бих препоръчала на следващото правителство, защото това си отива, да бъде създадено ново министерство - по равнопоставеността на половете, като в Германия например. Или в краен случай да има ресорен зам.-министър по тези политики към Социалното министерство", категорична бе Илияна Йотова.
Тя напомни, че преди две години в Ямбол е организирана голяма среща по темата за насилието над жени. Там е било решено да се направи гражданска подписка, която да е част от по-голяма европейска, чрез която да бъде оказан натиск за ратифициране на Истанбулската конвенция и за законодателна инициатива на ЕП за криминализация на насилието срещу жени. „Статистиката сочи, че всяка трета жена е жертва. В същото време се вземат малко мерки. Най-строги са санкциите в скандинавските страни и това е посоката, в която трябва да вървим", изтъкна кандидатът за вицепрезидент. „Разбира се, ние знаем, че наказателно-правната система не може да се препише във всички страни, но трябва да се сложи рамка на националните законодателства", каза Йотова.
По думите й за съжаление, в последните две-три години се наблюдава регрес по тази тема, включително и на европейско ниво. Много показателно е, че настоящият еврокомисар Вера Юрова в чиито ресори е и темата за равенство на половете, безпрецедентно отказа да се занимава с подготвяната европейска директива за майчинството. Икономическата и финансовата криза и новата - бежанска и мигрантска, допълнително изместили фокуса на внимание. „Темата за правата на жените сега се разглежда едва ли не като „луксозна" и по-маловажна, отбеляза Илияна Йотова.
Има и друга опасност - в Европа се надига ксенофобска вълна. „Първи в жертва паднаха жените. В довчера спокойни квартали във Франция, Германия, Белгия се развива дива омраза срещу всеки различен. И в България кандидатпрезидентската кампания мина под знака на тази риторика. Това, което чувам от кандидат-президента Красимир Каракачанов, е страшно. И това е само началото. Ако сега не се справим всички заедно, след някоя и друга година ще стигнем до съвременен фашизъм. Тенденциите са страшни и аз съм много обезпокоена. Трябва много да се работи по тази тема. Притеснявам да не сме изпуснали влака и ми се ще да вярвам, че може да влезем в нормално русло", подчерта Илияна Йотова. „Ние трябва да съхраним християнските си ценности, но без това да става за сметка на загубата на хуманност и съпричастност", допълни тя.