Рекордно висока избирателна активност сред българите зад граница
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Ноември 2016 14:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Рекордно висока избирателна активност сред българите зад граница

/КРОСС/Рекордна избирателна активност сред българите зад граница на вота за избор на президент и на референдум, регистрираха от Временните обществени съвети в чужбина.

"Организацията от страна на ЦИК и т.нар. Временен координационен пост /ВКП/ беше безобразна", заяви Димитър Иванов - координатор на Временните обществени съвети в чужбина пред БНР.

"Десетки комисии от хора, които са работили в продължение на 20 часа без да спират, а след това с часове сме обработвали протоколите, чакаме между четири и осем часа, за да получим едно "Ок". Това е едно пълно неуважение към труда на стотици български доброволци от цял свят. Те на практика поемат 80% от физическия товар за организиране на изборите в чужбина. Това е скандал", възмутен е Иванов.

Въпреки организационните несполуки, той отбелязва, че на 2/3 от местата по света активността на гласуване разбива собствените си рекорди от предишни избори.

В Цюрих - от 473 вече сме на 548, в Мюнхен беше постигнат 2098, като се надмина рекорда от 2022. Друга такава секция е в Льовен в Белгия - от 103 на 325 - това е тройно увеличение. Без изключение, всички секции в Австралия и Нова Зеландия постигнаха своите собствени рекорди, което е изключително, предвид абсолютната отдалеченост на тези общности от родината, коментира Иванов активността на българите в чужбина, които гласуваха за избор на президент и на всенародното допитване.

Той каза още, че активността за президентския вот е по-висока, отколкото тази на референдума. Според него най-голямата мотивация за българите в чужбина да отидат да гласуват е това, че всички са ангажирани със съдбата на родината, както и фактът, че този път имаше и референдум.

Висока избирателна активност на българските граждани има и в Лондон. Там изборът на сънародниците ни бе сякаш предопределен от мястото, където живеят. Хората, живеещи и работещи в крайните квартали, обикновено са имали свой фаворит. За разлика от тях, тези, които живеят и работят в по-централните части на града, сякаш са огорчени от пренебрегването на българите в чужбина и не видяха достойни сред дългия списък кандидат-президенти.