„Файненшъл Таймс”: Румен Радев може да разбие политическото статукво
Секция: ПОЛИТИКА
08 Ноември 2016 11:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Файненшъл Таймс”: Румен Радев може да разбие политическото статукво

/КРОСС/ Бивш военновъздушен генерал се заканва да разбие политическото статукво в България. Румен Радев е на първо място след първия тур на президентските избори и е фаворит за спечелването на балотажа, пише в свой коментар в. „Файненшъл Таймс".

Българският президент няма изпълнителни правомощия по модела на САЩ и Франция, но въпреки това носи някои важни отговорности, включително правото да налага вето на закони, както и да постига нужните компромиси за назначаването на служебно правителство във време на евентуална криза, припомня "Файненшъл Таймс".

Изданието посочва също, че премиерът Бойко Борисов, изключително влиятелна личност в българската политика през последното десетилетие, е обещал незабавно да подаде оставка, ако бившият генерал от ВВС спечели в неделя, което почти сигурно ще предизвика нови парламентарни избори в България през следващата година.

Предсрочните избори изглеждат вероятни, не на последно място, защото България бе избрана да поеме ротационното шестмесечно председателство на ЕС през януари 2018 г., роля, най-подходяща за правителство с нов изборен мандат, разполагащо и с време, за да се подготви за европейските си отговорности, изтъква вестникът.

Възможното усложнение, ако се развие този сценарий, е, че нито ГЕРБ, нито социалистите, изглежда, ще спечелят абсолютно мнозинство в следващия мандат. Ще започнат деликатни коалиционни преговори, а от Румен Радев, като президент, ще се очаква да ги направлява до успешен край, продължава коментара си "Файненшъл Таймс".

Все пак Бойко Борисов все още не се е предал.

„Ние имаме реален шанс да спечелим балотажа. Но ако не го направим, правителството ще подаде оставка в понеделник сутринта", заяви премиерът пред репортери.

Поразителното в президентските избори, белязани от широкоразпространената неудовлетвореност от политическата класа, е, че 15 процента от гласоподавателите са подкрепили десен ултранационалистически кандидат, а 5,6 процента са гласували с „Не подкрепям никого". Избирателната активност е малко над 54 процента. 

В неделя българите гласуваха с голямо мнозинство и на референдум в подкрепа на нова, мажоритарна изборна система и намаляването на държавните субсидии за партиите. Въпреки това избирателната активност се оказа малко по-ниска от необходимото, за да направи тези резултати валидни, завършва статията си "Файненшъл Таймс".

Превод и редакция: "Гласове"