/КРОСС/ Бивш военновъздушен генерал се заканва да разбие политическото статукво в България. Румен Радев е на първо място след първия тур на президентските избори и е фаворит за спечелването на балотажа, пише в свой коментар в. „Файненшъл Таймс".
Българският президент няма изпълнителни правомощия по модела на САЩ и Франция, но въпреки това носи някои важни отговорности, включително правото да налага вето на закони, както и да постига нужните компромиси за назначаването на служебно правителство във време на евентуална криза, припомня "Файненшъл Таймс".
Изданието посочва също, че премиерът Бойко Борисов, изключително влиятелна личност в българската политика през последното десетилетие, е обещал незабавно да подаде оставка, ако бившият генерал от ВВС спечели в неделя, което почти сигурно ще предизвика нови парламентарни избори в България през следващата година.
Предсрочните избори изглеждат вероятни, не на последно място, защото България бе избрана да поеме ротационното шестмесечно председателство на ЕС през януари 2018 г., роля, най-подходяща за правителство с нов изборен мандат, разполагащо и с време, за да се подготви за европейските си отговорности, изтъква вестникът.
Възможното усложнение, ако се развие този сценарий, е, че нито ГЕРБ, нито социалистите, изглежда, ще спечелят абсолютно мнозинство в следващия мандат. Ще започнат деликатни коалиционни преговори, а от Румен Радев, като президент, ще се очаква да ги направлява до успешен край, продължава коментара си "Файненшъл Таймс".
Все пак Бойко Борисов все още не се е предал.
„Ние имаме реален шанс да спечелим балотажа. Но ако не го направим, правителството ще подаде оставка в понеделник сутринта", заяви премиерът пред репортери.
Поразителното в президентските избори, белязани от широкоразпространената неудовлетвореност от политическата класа, е, че 15 процента от гласоподавателите са подкрепили десен ултранационалистически кандидат, а 5,6 процента са гласували с „Не подкрепям никого". Избирателната активност е малко над 54 процента.
В неделя българите гласуваха с голямо мнозинство и на референдум в подкрепа на нова, мажоритарна изборна система и намаляването на държавните субсидии за партиите. Въпреки това избирателната активност се оказа малко по-ниска от необходимото, за да направи тези резултати валидни, завършва статията си "Файненшъл Таймс".
Превод и редакция: "Гласове"