/КРОСС/ Оказа се, че социологията навсякъде по света работи като слугиня на властта. Американските социолози работиха непрекъснато в полза на Хилари Клинтън. Разбира се политолози, коментатори, анализатори и всички хранени хора.
Но аз не смятам, че това е победа на Тръмп. Тръмп срещу Клинтън е персонализираната страна на въпроса.
На тези избори победи не просто личността на Тръмп, ярка личност със своите особености, срещу личността на Хилари, която също е ярка, също с особености, които, признавам, мен не ме вдъхновят. Победи американизмът срещу глобализма.
Това каза за предаването „12+3" по „Хоризонт" анализаторът Валентин Вацев.
Можем да твърдим, че тази сутрин, когато бяха огласени резултатите, глобализмът тръгна в обратна посока. Глобалистката вълна тръгна на оттичане.
Най-високата отметка беше вчера. Победи американският народ, победи обикновеният американец, който не е съгласен САЩ - държавата, да бъде просто юридически пощенски адрес на транснационалните капитали.
Днес печели не просто Тръмп - ексцентричният милиардер със странна прическа, печели Линкълн, който начерта посоките на развитие на наистина великите САЩ. Печели и средният американец. В този смисъл спечели величието на Америка. - коментира Вацев.
Линията „Тръмп" означава САЩ да се върнат в своите най-добри и най-достойни години, коментира Вацев, според когото републиканецът е „налучкал" завета на Линкълн - че Америка трябва да помага на свободата и демокрацията по света, а не да търси противници.
Това е тази Америка, която аз отдавна не я виждах. Тя изчезна някъде в края на 70-те години, преди да започне бесовството на неолиберализма. Сега това е завръщане към тази Америка. Второ, има и една по-дълбока причина. Нещата стигнаха до там след деиндустриализацията, след изгонването на производството в Югоизточна Азия, в Китай. - добави той.
В последните години САЩ се държаха като побеснял носорог, а Хилари беше рогът на този побеснял носорог. Просто нямаше начин да се събере афганистанска сватба, те винаги са по 200 души, и наблизо да няма американски хеликоптер, който да прати две ракети превантивно, коментира Валентин Вацев.
Анализаторът изтъкна, че ръководството на Републиканската партия често се е разграничавало от Тръмп и на изборната победа не бива да се гледа като на триумф на републиканците над демократите, а като на триумф на „нещо друго" над глобализма.
Спечели американизмът - като последен бастион, като защитна цитадела срещу нашествието на световната глобалистка чума. Америка се съпротивлява, не България, забележете. Държавата Америка отказва да умира според проектите на неотрокцкистите и либерал-глобалистите, които вярват, че държавите са просто пощенски кутии, в които да може транснационалния капитал да се регистрира юридически, посочи той.
Вацев изрази очакване личността на следващия американски посланик у нас да е различна, тъй като посланиците са представители на президента. Според него в тази нова международна ситуация българското ръководство трябва да се обяви против санкциите срещу Русия и за напускане на НАТО.
НАТО днес е в състоянието на „Отечествения фронт" - в България имаше такава организация, за която никой от моите съвременници не знаеше за какво служи. Накрая стана ясно, че там има имоти, които трябва да се разпределят. НАТО е организация с много заплати, с много имоти, без историческа цел. Тръмп, ако е верен на предизборната си риторика, очевидно ще трябва да се раздели с общите атлантически илюзии за НАТО, тоест НАТО е залязваща организация, а избирането на този човек ще ускори залеза. Тоест дошъл е моментът, когато България трябва да напуска военната организация НАТО, тъй като тя никому не е нужна, освен на една тънка ципа български атлантически елит, коментира ВАлентин Вацев.