Наети лица и средна брутна заплата през третото тримесечие на 2016 година
Секция: ИКОНОМИКА
10 Ноември 2016 11:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Наети лица и средна брутна заплата през третото тримесечие на 2016 година

/КРОСС/По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на септември 2016 г. намаляват с 45.9 хил., или с 1.9% спрямо края на юни 2016 г., като достигат 2.31 милиона. Спрямо края на второто тримесечие на 2016 г. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство" - с 20.0%, „Административни и спомагателни дейности" - със 7.2%, и „Култура, спорт и развлечения" - с 4.2%. Най-голямо увеличение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейностите „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 1.5%, и в „Строителство" - с 0.4%.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост" и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" - съответно 22.0 и 17.2%.

В края на септември 2016 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение са с 39.2 хил., или с 1.7% повече в сравнение с края на септември 2015 г., като най-голямо увеличение на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Преработваща промишленост" - с 9.6 хил., „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - със 7.8 хил., и „Хотелиерство и ресторантьорство" - с 6.1 хиляди. В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности „Други дейности" - с 11.7%, и „Професионални дейности и научни изследвания" - с 6.0%. Най-голямо намаление на наетите лица в абсолютно изражение със 7.4 хил. в края на септември 2016 г. спрямо края на септември 2015 г. има в икономическа дейност „Строителство", а в процентно - в икономическа дейност „Добивна промишленост" (със 7.2%).

Средната брутна месечна работна заплата за юли 2016 г. е 947 лв., за август - 923 лв., и за септември - 954 лева.

През третото тримесечие на 2016 г. средната месечна работна заплата e 941 лв. и намалява спрямо второто тримесечие на 2016 г. с 0.5%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление на средната месечна работна заплата, са „Финансови и застрахователни дейности" - с 8.6%, и „Операции с недвижими имоти" - с 2.8%.

През третото тримесечие на 2016 г. средната месечна работна заплата нараства със 7.7% спрямо третото тримесечие на 2015 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Държавно управление" - с 10.0%, „Преработваща промишленост" - с 9.7%, и „Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 9.6%.

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през третото тримесечие на 2016 г. са:

• „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения" - 2 159 лева
• „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 1 647 лева
• „Финансови и застрахователни дейности" - 1 612 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности:
• „Хотелиерство и ресторантьорство" - 580 лева
• „Други дейности" - 660 лева
• „Административни и спомагателни дейности" - 722 лева.

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2016 г. в обществения сектор нараства с 6.8%, а в частния сектор - с 8.0%.

Данните са получени от тримесечното Наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, което има за цел да изследва текущото състояние и динамика на основни аспекти на пазара на труда. Наблюдението е репрезентативно, като се използва стратифицирана случайна извадка от предприятия. Генералната съвкупност се стратифицира по следните критерии: териториален признак - 28 административни области, икономическа дейност по КИД - 2008, размер на предприятието според броя на наетите лица.

Методологията на тримесечното наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд, както и актуални данни, могат да бъдат намерени на сайта на НСИ: http://www.nsi.bg/sites/методология; http://www.nsi.bg/данни.