Москов и министър Войкулеску подписаха споразумение за договаряне на отстъпки на скъпоструващи лекарствени продукти
Секция: Здраве
10 Ноември 2016 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Москов и министър Войкулеску подписаха споразумение за договаряне на отстъпки на скъпоструващи лекарствени продукти

/КРОСС/Днес в Букурещ министър Петър Москов и министърът на здравеопазването на Румъния Влад Войкулеску подписаха двустранно споразумение за договаряне на отстъпки на скъпоструващи лекарствени продукти. Целта е чрез принципа на създаване на общ пазар, който е и един от основните принципи на ЕС, България и Румъния да могат да договарят конфиденциални финансови отстъпки за скъпоструващи медикаменти, което да осигури по-добър достъп на пациентите от двете държави до най-новото лечение и същевременно да създаде предвидимост и устойчивост за бюджета на публичния фонд.
За тази цел България и Румъния ще обединяват усилията си за сключване на общи споразумения с търговците на лекарствени продукти за постигане на финансови отстъпки. Двете страни ще могат да провеждат съвместни обществени поръчки, което ще оптимизира разходите за лекарствени продукти и ще създаде устойчивост на доставките.
„Ние подписваме това споразумение, защото имаме общи проблеми и предизвикателства", каза министър Москов след подписването. „Двамата с министър Войкулеску не сме най-любимите на големите фарма комании, но заедно с колегите от Централна и Източна Европа установихме, че по-бедните държави плащаме повече от по-богатите страни на ЕС и това е несправедливо. Това ограничава все повече достъпа на българските и румънските граждани до ново и модерно лечение. През 2016г. имаме 16 процента ръст при плащанията в онкологията и 8-10 процента за терапии за домашно лечение. За тези нарастващи разходи обаче, осигуряваме все по-малко опаковки на нашите пациенти. При 20% увеличени разходи, ние можем да заплатим лечението на 10% по-малко пациенти. Подобни са проблемите и в Румъния.
Това споразумение ще ни даде възможност заедно да постигаме по-изгодни условия за фондовете на двете държави, а прекият резултат ще бъде, че ще осигурим по-добър достъп на нашите пациенти. Ние двамата прилагаме реално принципите, върху които е създаден ЕС. С този механизъм ще търсим и решение за проблема с излизането от нашите пазари на евтини, но критични за пациентите медикаменти. Когато сме повече, сме по-силни. Сега сме двама, което значи, че силата ни е удвоена. Вярваме, че скоро ще сме повече", изрази оптимизъм министър Москов.
България последва примера на редица страни членки на ЕС и потърси механизми, с които да позволи на своите граждани да имат достъп до най-новите и ефективни лекарствени средства при постигане на най-добрите финансови условия. Такъв пример са Дания и Холандия.
Постигнатото споразумение е в резултат на усилията на българското правителство да води устойчивата лекарствена политика и да даде възможност на всички български граждани до качествена и достъпна медицинска грижа.