/КРОСС/ След заявеното намерение за оставка на правителството и излизане на ГЕРБ в опозиция, България е изправена пред политическа криза.
Лидерите на ГЕРБ, БСП, ДСБ и ВМРО отказаха да участват в каквито и да било конфигурации за съставяне на кабинет. Предстои сформирането на служебно правителство. Президентът Росен Плевнелиев обеща, че ще покани новоизбрания си наследник на разговори по темата, Радев заяви, че приема.
След като стана ясно, че ГЕРБ загуби президентските избори, премиерът Бойко Борисов обяви предстоящата си оставка и потвърди, че ГЕРБ няма да се опитва да съставя правителство в настоящия парламент.
Според Борисов от вчера има ново мнозинство - БСП, ДПС, ДСБ и др.
От ДСБ обаче са категорични, че остават в опозиция.
В рамките на 43-тия парламент ние няма да участваме в никаква коалиция, в никакво управление. Този парламент успя да го докара до 200 гласа против реформата в правосъдието, до близо 150 гласа против други важни реформи, обясни лидерът на партията Радан Кънев.
Съпредседателят на "Патриотичния фронт" Красимир Каракачанов не коментира дали ще участва в ново мнозинство в рамките на настоящия парламент.
Г-н Борисов каза едни неистини. Той каза, че някакво ново мнозинство щяло да се формира. Защото, забележете, претенциите на „Патриотичния фронт" били несъвместими с тези на ГЕРБ. Хайде, да ви напомня какви са претенциите на „Патриотичния фронт" - минималната пенсия да стане 300 лева. Може ли да се хвалиш, че се строил магистрали, строил си зали, наливал си бетони и асфалти, а хората живеят със 150 - 160 лева заплата, каза Каракачанов.
Както ГЕРБ, така и БСП не желае мандат за съставяне на правителство.
"Когато ни дадат мандат, ние ще го върнем - оставаме последователни. С 33 депутати няма да правим кабинет, ще участваме в избори", каза по-късно на пресконференцията в НДК лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Срокът за връчване и връщане на "неизпълнен" мандат е седем дни за всяка партия, но няма срок, в който президентът да връчи първия мандат.
При невъзможност за съставяне на кабинет в рамките на този парламент, оставката на правителството е факт, но Плевнелиев няма право да разпуска Народното събрание и да насрочва дата за нови парламентарни избори. Причината - конституционно изискване, според което президентът не може да подписва такъв указ в последните три месеца от мандата си. Мандатът на Плевнелиев изтича на 22 януари 2017 г.
Сегашният държавен глава обаче все пак трябва да сформира служебно правителство, което до управлява страната с действащ парламент.
Има и друга хипотеза, че Плевнелиев няма да бърза с връчването на първия мандат, а тъй като цялата процедура по връчване и връщане на мандата отнема около два месеца, кабинетът "Борисов 2" ще работи до мандата на новия президент.
С встъпването в длъжност на новия - пети президент на България, той ще трябва веднага да разпусне Народното събрание и да насрочи дата за извънредни парламентарни избори.