Отбелязваме Световния ден за борба с диабета
Секция: Здраве
14 Ноември 2016 11:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отбелязваме Световния ден за борба с диабета

/КРОСС/ На 14 ноември и в България се отбелязва Световният ден за борба с диабета.
Захарният диабет представлява нарушение на обмяната на веществата в човешкия организъм. Основна проява на това нарушение е повишената кръвна захар поради липса или недостатъчно производство на инсулин от панкреаса.
Откриването на захарния диабет в предклиничната му фаза има съществено значение за ранното започване на лечение и профилактика на късните усложнения.
14 ноември е обявен за Световен ден на диабета и се чества всяка година от 1991 г. насам под егидата наСветовната здравна Организация. През 2006 г. с резолюция 61/225 на ООН той става ден, официално наблюдаван и от ООН. Датата е избрана умишлено, тъй като на този ден е роден Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест, прави епохалното откритие за ролята на инсулина при лечението на захарния диабет.
Диабетът е едно от най-често срещаните социално значими заболявания, у нас над 577 000 души живеят с тази диагноза, децата са над 2000, а най-новият плашещ факт в статистиката е появата на бебета до една година, които вече са болни. Счита се, че ако диабетът беше държава, тя щеше да е третата по население в света. В България 220 000 души са в преддиабетно състояние.
Диабетиците живеят от 5 до 15 години по-кратък живот. 18 души всеки ден умират от усложнения като най-честите са сърдечно-съдови или бъбречни. Усложнения на болестта се наблюдават у 3/4 от диабетиците.
Днес в над 160 страни по света Световният ден за борба с диабета се чества от различни организации, компании, здравни сдружения и съмишленици, обединени от една цел: подобряване начина на живот и лечението на хората с диабет.
В рубриката си „Позиция" 24 ЧАСА помества статия на проф. д-р Ивона Даскалова за възможните усложнения от захарния диабет. Откриването на заболяването в предклиничния му стадий има съществено значение за ранно запозване на лечение и профилактика на късните усложнения. В статията са описани трите основни подхода, на които се основава разпознаването на пациенти с висок риск от заболяване. Професор Даскалова подчертава, че неоспорим ефект за превенция и отлагане на развитието на захарен диабет има промяната в начина на живот с оптимизиране на диетичния и двигателния режим.