Очертава се шарен парламент
Секция: ПОЛИТИКА
14 Ноември 2016 11:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Очертава се шарен парламент

/КРОСС/ На следващите избори е възможно да има пак надмощие на ГЕРБ, макар и минимално, смята социологът Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд". Според нея новите заявки за политически партии - на Веселин Марешки и евентуално Слави Трифонов - показват, че картите ще се разбъркат и ще имаме много шарен парламент.

Пред БНР Славкова коментира резултатите от президентските избори и процедурата, която следва.

Трябва да се изясни казусът със служебните правителства. Вчера избраният за президент Румен Радев коментира, че това е задължение на настоящия държавен глава Росен Плевнелиев. Има вариант за два служебни кабинета. Възможно е също също дългите консултации да се проточат до началото на мандата на новия президент.

Настоящият кабинет също може да изпълнява функциите на служебен като кабинет в оставка, но Борисов не иска това. Той иска много бързо да се задвижи процедурата, защото има постоянни щети върху електоралната сила на ГЕРБ, отбеляза социологът.

Сега всички политически сили в НС си дават сметка, че са губещи. БСП не бива да се заблуждават, че вчерашният резултат е бъдещият им процент на парламентарните избори. Това важи и за други формации, смята Славкова.

ГЕРБ се опитват да се капсулират и максимално да запазят своя потенциал, коментира Славкова.

Бетонирането на мястото на Корнелия Нинова начело на БСП е факт. Тя заложи на правилната карта и спечели. Ако беше поканен от ГЕРБ, генерал Радев щеше да се съгласи. Беше ясно, че той се запътва към политиката. Хареса се това, че не е бил част от политиката. Но всеки, който влиза, веднага започва да трупа негативи. Имаме нов вариант на Бойко Борисов, само че в президентската институция, коментира Славкова.

Изборът на Радев показа, че мажоритарният елемент е много важен. Той успя да мобилизира периферия. ГЕРБ избраха неизбираем кандидат и затрудниха много играта си в този мач, каза още Славкова. Тя допуска, че ще има еманципация на Радев от БСП. Освен това ще се разбере и от хората, че това не е човек на партията.

По отношение на мажоритарните избори има сериозни притеснения. Смятам, че това ще затвърди големите политически партии със структури и финансиране, както и лица с големи финанси. Но ще лиши от шансове малките партии, подчерта Славкова. Тя направи паралел с Великобритания, където въпреки силната подкрепа партията на Найджъл Фараж вкара само един депутат по мажоритарната система.

Социологът подчерта също, че трябва да има експертна позиция за това кое е добро и кое - не. Цялото лашкане създава фалшиви очаквания, особено когато нямаме добра информационна кампания, отбеляза Славкова.

Патриотичният фронт демонстрира голяма мобилизация - над 500 000 гласа. В тяхна полза играеше първо обединението. Валери Симеонов и Волен Сидеров си стиснаха ръцете след всичко, което си бяха казали. Другият фактор е изостреното напрежение у българите по проблема с мигрантите, третият са популистките изказвания, които намериха благоприятна почва, защото у хората има голям страх от проблема, подчерта Славкова.