/КРОСС/Правителството одобри позицията на България за заседанието на Съвета „Правосъдие и вътрешни работи", което ще се проведе на 18 ноември в Брюксел.
Предвижда се министрите на вътрешните работи да дискутират предложение за регламент за създаване на Система на ЕС за информация за пътуванията и разрешаването им. Целта на предлаганата нова система на ЕС е получаване на предварителна информация за гражданите на трети страни, освободени от изискване за визи, които възнамеряват да преминават външните граници на ЕС. Тази информация ще бъде анализирана от компетентните структури, така че към момента на преминаване на границата от лицето те да имат достатъчно данни с оглед проверките за сигурност. Позицията на България е, че новата система ще допълни успешно архитектурата на информационните системи в ЕС. Същевременно, България счита, че подробно трябва да се оцени въздействието на новата система, особено върху сухоземните граници, както и да се уточни статутът на вътрешните граници на държавите-членки, които не прилагат изцяло достиженията на правото на Шенген, по отношение на използването на системата.
Министрите ще обсъдят и обмена на информация и оперативната съвместимост на информационните системи в областта на правосъдието и вътрешните работи. В рамките на заседанието ще бъде разгледан и доклад на Координатора на ЕС за борба с тероризма относно прилагането на дневния ред в борбата с тероризма.
Одобрена беше и позицията за редовното заседание на Съвета по образование, младеж, култура и спорт, което ще се проведе на 21 и 22 ноември в Брюксел.
На заседанието в частта за образование ще бъдат приети проекти на резолюции относно програма за нови умения за включваща и конкурентоспособна Европа и относно превенция на радикализацията, водеща до насилствен екстремизъм. Очаква се да бъде постигнато политическо съгласие по предложението за Препоръка на Съвета за създаване на гаранция на умения.
Във формат министри, отговорни за младежта, Съветът ще приеме проект на заключения относно насърчаването на нови подходи в работата с младежта с цел откриване и развиване потенциала на младите хора. Министрите на спорта ще приемат заключения относно спортната дипломация и ще обсъдят въздействието на спорта върху личностното развитие.
Министрите, отговорни за аудиовизуалната политика и културата, ще дебатират по предложенията за решения на Парламента и на Съвета относно Европейската година на културното наследство (2018) и за разширяване на действието на инициативата „Европейски столици на културата" със страни от ЕИП.