/КРОСС/ Руският президент Владимир Путин подписа указ, с който обявява, че страната му няма да се присъедини към Международния наказателен съд (МНС) и ще оттегли подписа си под Римския договора, чрез който бе основан този международен съдебен орган, съобщиха световните агенции.
В указа Путин възлага на руското министерство на външните работи да информира ООН за решението.
Москва подписа договора през 2000 г., но така и не го ратифицира.
МНС е международна наказателна съдебна институция, която има задачата да съди лица, обвинени в престъпления срещу човечеството и военни престъпления.
В изявление на руското външно министерство се казва, че МНС не е оправдал възлаганите на него надежди и не е станал независим орган на международното правосъдие.
В изявлението се изтъква също „неефективната и едностранчива работа на съда в разглежданите от него дела".
Руското министерство припомня, че за 14 години работа МНС е произнесъл само четири присъди, а е похарчил над 1 млрд. долара.
Според Москва показателно за работата на съда е отношението му към събитията от август 2008 г., когато Русия и Грузия водиха кратка война. Тя обвинява МНС, че се е фокусирал основно върху предполагаемите престъпления, извършени от южноосетинските милиции и руските военни в Грузия, а е премълчал престъпленията, извършени от грузинските военни.
В края на януари тази година МНС обяви, че започва разследване на конфликта.
Съдът разследва и проевропейския бунт на Майдана в Украйна и конфликта в Източна Украйна, за който Москва е обвинявана, че подкрепя проруските сепаратисти.
По-рано тази седмица съдът публикува изявление, че смята Русия и Украйна за замесени във въоръжен конфликт и Крим за окупирана територия.
Три африкански страни - Гамбия, Република Южна Африка и Бурунди, неотдавна също обявиха намерение да се изтеглят от МНС, обобщава bTV.