Академията на улицата. Vivat Academia?
Секция: Интервюта
17 Ноември 2016 09:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Академията на улицата. Vivat Academia?

/КРОСС/ Протестът на БАН се състоя като общо събрание на площад "Александър Батенберг". Буквално беше изречено от импровизираната трибуна: "Ние сме на улицата, на никой не му пука!". Трудно ми е да го нарека "протест" поради интелигентната безпомощност на протестиращите, светли умове, дискретно скромни с академична смиреност, доведени до непривичното поведение на политическа акция, но не партийна, в каквото ги обвиняват.

За съжаление мнозинството бяха колеги от Академията, но не и от цялата академична общност, включваща и университетите, или поне държавните... Ако няма солидарност, ще се поддадем на внушението, разединяващо целенасочено Академията от университетите ("дайте да реформираме БАН", сиреч необратими съкращения, и обратно - да даваме средства само на университетите, защото там са младежите).

След БАН обаче ударът ще е по държавните университети. Нищо чудно да се дава издръжка и на частните вузове по примера на частните училища, които вече са наравно с държавните, несправедливо, антисоциално, антидържавно, но факт, преглътнат без много шум.

На протеста стана дума за липсата на национална цел в България, за национална идентичност. Една от причините за опита за разтурване на Академията под формата на "реформи" от Дянков досега е, че се опазва академично българската национална идентичност, а не мултикултурализмът, гендърните и прочее грантопопулярни научни моди, радващи се поне досега на медийна и политическа реклама.

Хуманитарният сектор е въпрос на престиж за една държава, че може да си позволи учени с екзотични езици, специалности, ненужни на пазара, на бизнеса, защото не са приложни за деня, но работят за вечността. Да разчетеш ръкопис, да възсъздадеш стара култура, да имаш поглед надолбоко в цивилизационните пластове на човешката история - това значи да имаш жива памет. Късата памет скъсява хоризонта на мисленето, обрича на инфантилно същестуване, имитация на живот в трескаво подменяне на поредни модели смартфони и прочее залъгалки - неонови стъкълца за глобални туземци в модни дрешки.

Стана дума и за точните науки, чиито представители на протеста се шегуваха: "Елементарни частици не можете да купите на Женския пазар". БАН не може да бъде сведена до пазар, за българските реалии - женски, илиянски или квартален, защото Академията трябва да остане извор на фундаментално теоретично знание.

За мизерните заплати е унизително да се пише дори, искането на протеста е само 100 млн лева, за да покрият най-елементарното същестуване на учените или поне да се изравнят с по-малко, но също така оскъдни възнаграждения на университетските преподаватели. Нищо чудно, че преобладаваха колеги на средна и възсредна възраст, млади тук-там - радост за окото.

Не може да привлечеш дори и ентусиазиран, влюбен в научния свят младеж, ако го възнаградиш с по-малко от чистачка в министерството - как да съществува, камо ли да е отговорен за семейство? Скъса ли се приемствеността, остава гола земя и тогава държавата или това, което е останало от нея под формата на вечна администрация, ще купува отвън теоретични разработки.

България е бедна, но все още образована, нещо немислимо за неолибералния пазарен модел, предвиждащ да си богат и образован, и обратно - беден и лумпенизиран с имитационни знания, ограничени до рефлекси за попълване на тестове. За творчество и дума не става, това не се продава, виж, "инсталация" може, това е пазарният "арт", за който не се иска работа, усилия, приемственост, школи - достатъчно е да нямаш вътрешни граници - разбирай "свян".

Ако има нещо, което ни отличава от провинцията в европейски план, това е академичната наука - тихата, незабелязаната от медии и публичност, но присъстваща навън равностойно (не подчинено, както е държавата във всяко друго отношение и като че ли свикнахме с това).

Българската академия е на улицата... на никого ли не му пука?


Автор: Доц. Дарина Григорова
Източник: Гласове