Основното и най-важното за поста е, че на първо място ние изпълняваме послушание към Бога
Секция: Православие
17 Ноември 2016 10:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Основното и най-важното за поста е, че на първо място ние изпълняваме послушание към Бога

/КРОСС/ За значението на Коледните пости и нуждата от тях - свещеник Стоян Флорентинов от манастира „Св. Св. Константин и Елена" край Варна пред Радио „Фокус"

Фокус: Отец Стоян, навлязохме в Коледните пости. Може ли да дадете малко повече информация по темата, защо е необходимо християнинът да пости? 
Стоян Флорентинов: Основното и най-важното за поста е, че на първо място ние изпълняваме послушание към Бога и към Майката църква. Основното е, че Бог се установява с поста. 
Фокус: Има ли чрез поста някакъв вид пречистване и необходим ли е той без молитва? 
Стоян Флорентинов: Обикновено за широкия слушател и широката аудитория тази тема е непозната и тази тема не може да бъде събрана в няколко изречения. А за конкретната дума, която се използва - пречистване, не е правилна защото тя е близка с причастие и много хора, които влизат в храма я бъркат. Може би те смесват желанието си да си пречистят организма и душата си с християнското покаяние, което е нашата основно цел. Постът помага за това покаяние. Покаянието изисква личен труд за да се постигне. част от този труд е въздържането от блажна храна. 
Фокус: Това означава ли, че постът е по-скоро духовно пречистване отколкото физиологическо? 
Стоян Флорентинов: Едното се нарича диета, другото, както казах е послушание към Бога и към църквата. За диетата целта е нашето тленно тяло, което е временно да му се намали теглото или холестерола например, докато в основата на другото е нашето смирение и покаяние. Приемаме това, което Господ е установил при Светата църква, приемаме това, което е установено като дни за да се въздържаме от блажна храна, слагаме нашето мнение и виждане по ниско от например виждането на майката църква и от разпоредбите на светите отци, които са го разпоредили този пост и смирявайки се ние приемаме това. Въздържаме се от блажни храни, подчиняваме се, правим жертва. Отделно от храна се въздържаме и от други неща, основно от гняв, от веселби, от ходене по увеселителни заведения, за семейните хора - от брано общуване. Тази жертва я предлагаме като доброволно наше старание пред Бога като благодарност пред неговата всесъвършена жертва, за която той е дошъл и е пострадал за нас, умрял е, приел е най-жестоката смърт заради нашите грехове, които ние постоянно вършим. това нещо ако човек не го разбере и не го осъзнава, то постът му ще се превърне в една диета или полупост, това няма значение. 
Фокус: Казахте въздържание от блажни храни, какво точно представлява той? Какво се препоръчва да се яде, какво се забранява и кога? 
Стоян Флорентинов: По начало по този въпрос е ясно, че трябва да се въздържаме от местни храни, от мляко, сирене, яйца, но искам да отбележа, че в нашата вяра нямаме такива строги и педантични норми и правила. Всичко зависи от нашата лична свобода. колко ние искаме да принесем Богу това въздържание. някои се въздържат по-малко, някои повече, но все пак минимумът е определен като казахме от църковната традиция - да не се яде месо, сирене, яйца, мляко за който е здрав физически. Който е възрастен или болен, за него постът е търпението на болестта. Да напомним, че с изключение на първата и последната седмица на Коледния пост е позволено да се яде риба без дните сряда и петък. 
Фокус: Великденският пост при православната вяра е по-строг от Коледния?
Стоян Флорентинов: Да, по време на Великия пост не се позволява риба, само на Благовещение и на Цветница.
Фокус: Какво друго трябва да знае вярващия християнин по време на Коледния пост?
Стоян Флорентинов: Не бива всичко, което правим да го правим по някакво задължение защото така трябва, а да го правим от обич и то свобода към Бога, със свободна воля. Защото Господ най-много обича и уважава нашата свобода. Уважава я дори, когато правим зло, когато извършваме престъпления и грехове. господ тогава не ни спира, уважава нашата свобода, но безкрайно се радва, когато доброволно правим добро и се въздържаме като постим заради него като благодарност заради неговата всесвята жертва, която той е направил, качвайки се на кръста. Искам да повторя, че тези нещо, които си говорим са непознати и са част от цялата каша от информация на всякакви лъжеверия и внушения и човек много трудно може да отсее ако в самият него не живее вярата. Изворът е Бог, а за да общуваме с него трябва да държим съвестта си чиста, а за да държим съвестта си чиста трябва да имаме старание в тази насока. Особено от въздържане като казах освен от телесна храна и от пазене на чистотата на сърцето. От цялото неприличие, което ни заобикаля - да се въздържаме, да го избягваме, да го ненавиждаме. Това ще бъде най-добрия пример за нас и за всички близки и най-важното - за нашите деца.