/КРОСС/ ЕНП трябва да се срамува, че пригласяше на заплахите на Бойко Борисов, че без него на власт държавата се срива, казва Георги Готев, заместник-главен редактор на авторитетното издание EurActiv, базирано в Брюксел, в ежеседмичния си коментар за събитията в ЕС и по света за в. "Земя"
- Какви са оценките в Брюксел за победата на ген. Румен Радев? Очакват ли го на посещение в столицата на ЕС?
- И друг път сме говорили за шаблоните, които диктуват тона на западната преса. Още когато стана известна кандидатурата на ген. Радев, западната преса му приши етикета „проруски кандидат". И понеже беше избран няколко дни след Доналд Тръмп, и в същия ден, когато в Молдова бе избран Игор Додон, се заговори за цяла поредица от избори, в които печелят кандидатите на Русия. Според този списък наред е Италия, където на 4 декември се очаква да бъде отхвърлен конституционния референдум, предложен от Матео Ренци, чака се неговата оставка и идване на власт на движението Пет Звезди на Бепе Грило. След това са президентските избори във Франция. Ето в каква поредица вписаха и българските избори.
Завчера говорих по едно френско радио по тази тема, разказах за умората и омерзението на българите след десетте години режим на ГЕРБ, за традиционните добри чувства на нашите сънародници към Русия и за това, че по исторически причини за нас е естествено да имаме добри отношения с Москва. За това, че Радев до преди месеци е бил натовси генерал, и че като военен пилот си е рискувал живота за НАТО. За това, че за Радев са гласували хора от всички политически партии, не само социалистите. След това забелязах, че и други западни издания започнаха да се опиват да излязат от шаблона, когато коментират българските избори.
В Брюксел всички забелязаха оставката на Борисов, който е сред най-дълго задържалите се премиери в ЕС, и вече изглеждаше несменяем. С интерес ще се следи подготовката за парламентарни избори, които изглеждат напълно непредсказуеми, особено от гледна точка на възможните правителствени коалиции.
Що се отнася до посещение на президента Радев в Брюксел - наистина има добра традиция новоизбраните български президенти и премиери да посещават първо столицата на ЕС. След 22 януари, когато президентът Радев встъпи в длъжност, ако вътрешнополитическото положение го позволява, би било нормално той да дойде в Брюксел, да се запознае с ръководителите на европейските институции и да посети добре познатата му централа на НАТО, този път в новото си качество. Това посещение би било много полезно, защото все още има шаблони за доразбиване. Препоръчвам му да даде много интервюта за западни медии.
- Премиерът в оставка Бойко Борисов обяви, че има опасност за българското председателство, ако той не е на власт. Така ли е? И ще повторя един въпрос, който ти зададох скоро, и който има ново звучене, когато страната ни има нов премиер и вероятно - ново правителство в близко бъдеще, а именно: на какви приоритети да заложим по време на председателството?
- Бойко Борисов и цялата кохорта от ГЕРБ прекалиха със заплахите, че ако не бъде избрана Цачева, токът ще спре, язовирите ще пресъхнат, земята ще престане да се върти. Даже и ЕНП, по поръчка от София, излязоха с подобно комюнике, от което трябва да се срамуват. Чух разбира се и заплахата на Борисов, че „председателството е в опасност", че ще трябва да се откажем от него, защото щели сме да загубим доверието на нашите партньори. Това разбира се са глупости. Има време до 1 януари 2018 г., не само за новите институции да заработят на пълни обороти, но и да се представим добре, също като Словакия, която в момента е председател на ЕС и прави отлично впечатление.
Що се отнася до приоритетите на българското председателство, аз ти бях казал, че безплатни съвети няма да давам, и това не е шега. Във всички нормални страни интелектуалният труд се заплаща. Който иска да се консултира с мен, ще му фактурирам услугата. У нас много се подиграваха на Трайчо Трайков, че фактурирал консултантските си услуги, но изобщо не бяха прави.
Ако ти кажа идеите си, знаеш ли какво ще стане? Някоя пиар фирма ще ги копи-пейства и ще ги фактурира на правителството. Все пак ще повторя това, което съм казвал публично за българското председателство. Трябва да напомним, че във време, когато доверието в ЕС е много ниско, България е страна, в която мнозинството от населението има добро мнение за ЕС. Ние сме еврооптимисти. Това е много ценно днес. Второ. ЕС се клати, защото на много места крайнодесни, националисти и популисти превземат властта. С всичките си кусури нашият политически спектър позволява на центристките сили да контролират положението. Трето. Ние имаме традиции на добросъседство и на регионални инициативи, с които малцина могат да се похвалят. Въпреки че сме дом на различни етноси, не сме водили войни помежду си, както беше в Югославия. Ние не сме ястреби, не дрънкаме оръжие, както мнозина в ЕС, включително съседите румънци. Четвърто. Не сме богати, но ние не създаваме икономически проблеми на ЕС, не се е налагало да ни спасяват, защото сме банкрутирали, както се случи с Гърция, с Кипър и с други. Всичките тези силни наши страни трябва да се знаят, да се оценяват от нашите партньори и да ни дават самочувствие. Ние сме уникални и като държава - нашата е най-старата в Европа с това си име. Белгия се нарича така само от 1830 г.
- Говорителят на Юнкер заяви, че няма конкретен срок за номиниране на нов български еврокомисар. Значи ли това, че служебният кабинет ще го номинира и кои според теб са най-удачните български кандидати за комисари? Ще бъде ли новият комисар също жена, както намекна Юнкер?
- Аз бях този, който зададе въпроса за срока за номиниране на новия комисар, именно за да стане ясно дали Комисията бърза да получи предложение от София. От отговора на говорителя е очевидно, че Комисията изобщо не бърза. Все пак на мен ми се струва, че не е редно да нямаме комисар след 31 декември, когато Кристалина Георгиева вече няма да има трудови отношения с Комисията. А това значи, че новият български комисар трябва да бъде посочен от служебното правителство, желателно през последните дни на този месец, за да може да мине изслушването в Европейския парламент през първата половина на декември, преди новогодишните отпуски, и да встъпи в длъжност от 1 януари. Това значи, че служебен кабинет и комисар трябва да бъдат договорени в пакет. Допадна ми идеята Плевнелиев и Радев заедно да наредят служебния кабинет, защото в противен случай ще имаме два служебни кабинета преди изборите, което ще отрови политическата обстановка. Ако Плевнелиев и Радев искат да са сто процента сигурни, че предложеният комисар ще е успешен, трябва да номинират Ивайло Калфин. Той е компетентен както за освободения от Георгиева ресор, тоест бюджет, така и за ресора на Гюнтер Йотингер - дигитална икономика, в случай, че германецът поеме бюджета. Или че се провали на изслушването. Защото Йотингер и на това е способен, а и ще бъде атакуван заради изказванията му, които коментирахме преди седмица. За разлика от него в европарламента Калфин има отлично реноме, ще бъде одобрен с акламации.
Що се отнася за женска кандидатура, хайде веднъж да предложим мъж. Досега България три пъти предлага жени. Точно на нас Юнкер няма право да се сърди.
- Очертава се с консенсус президент на Германия да бъде външният министър Щайнмайер. Какво ще ни разкажеш за него, защото впечатлението тук е, че Щаймайер определено не е ястреб, че търси пътища за диалог с Русия?
- Ролята на германския президент във външната политика не е голяма. Аз имам чувство, че търсят лека работа на Щайнмайер, който дари бъбрек на болната си съпруга. По-интересно е кой ще го смени на поста външен министър. Говори се за Мартин Шулц, който при този вариант ще трябва да се откаже от нов мандат начело на Европейския парламент. В сравнение с гълъба Щайнмайер, Шулц ми прилича повече на хищна птица. Сигурно отново ще се върнем към тези теми.