Жан-Пиер Шевенман: Европа трябва да се организира на базата на нациите, които я съставляват, от Атлантика до Русия
Секция: СВЯТ
17 Ноември 2016 13:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жан-Пиер Шевенман: Европа трябва да се организира на базата на нациите, които я съставляват, от Атлантика до Русия

/КРОСС/ В книгата си Un défi de civilisation, (Цивилизационно предизвикателство) Жан-Пиер Шевенман - бивш френски министър на отбраната и на вътрешните работи, разобличава остро липсата на икономически патриотизъм сред "глобализираните елити", отхвърляни поради този факт от народните класи.
Това отхвърляне е първостепенната причина за избирането на Доналд Тръмп, казва той в интервю за френското списание Paris Match.
Провалът на Хилари Клинтън е провал на стратегията "Тера Нова": когато народът се бунтува, прибавянето на малцинствата не е достатъчно, за да се получи мнозинство, както си мислеше либералният мозъчен тръст. Вижте какво се случи във Франция в Alstom Transport, в завода за локомотиви в Белфор. През 1995 г. в него работеха 1500 души, днес са само 480. Какво се случи? Ръководството изнесе производството на съставни части в страни с по-ниски разходи, в Чешката република и на други места. И захвърли познанията на инженерите, работниците и техниците, за да може да разпределя повече пари сред акционерите с перспективата заводът да бъде затворен: катастрофа.
Финансовият капитализъм стигна до последния си дъх. Народите го отхвърлят. Учдуваме се от избирането на Тръмп. Но онези, които подкрепяха развитието на финансовата глобализация при Рейгън, после при Буш-баща, след това при Бил Клинтън и Буш син, не би трябвало да се учудват от дълбочината на това отхвърляне. Колкото по-глобализирани са елитите, каквито са във Франция, толкова по-малко те разбират това отхвърляне. - коментира Жан-Пиер Шевенман.
Той не е толкова разтревожен от избора на Тръмп, колкото би могъл да бъде, ако за президент бе избрана Хилари Клинтън, защото "тя подкрепи всички идиотски интервенции в Ирак, Либия и Сирия през 2013 г.", казва Шевенман.
Ако предвидените военни удари се бяха случили, те щяха да доведат ислямистите на власт в Дамаск. Неоконсерваторите, които ги проповядваха, съществуват и във Франция. За щастие Барак Обама не го допусна! - добавя той.
Според него, "избирането на Тръмп може би бележи края на една епоха, която се характеризираше с краен икономически либерализъм и военен интервенционизъм, генератор на хаос." Ще станем свидетели на известно връщане към протекционизма, но също така на демокрацията такава, каквато тя се изразява в рамките на нацията. Засега не е сигурно, че Марин льо Пен може да се възползва от това движение във Франция. Тя ще се възползва от него само ако останалите политически лидери не се наложат и не вземат в свои ръце командните лостове - коментира бившият френски министър.
Според Жан-Пиер Шевенман ХХI век ще бъде доминиран от САЩ и Китай.
"Изправена пред този китайско-американски кондоминиум, Европа трябва да се организира на базата на нациите, които я съставляват, от Атлантика до Русия, за да се чува думата й. Това предполага, че Франция и Германия се разбират по въпросите, които днес не успяват да решат: модела на развитие, кризата в Украйна, тероризма и мигрантските потоци. И че имат интелигентността да установят солидно партньорство с Русия във взаимен интерес" - казва той.