Учените от БАН принудени да си купуват консумативите и да си плащат командировките
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Ноември 2016 19:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учените от БАН принудени да си купуват консумативите и да си плащат командировките

/КРОСС/Учените от БАН са принудени сами да купуват консумативи за изследванията си, да плащат командировките си и дори със собствени средства да издават научните си трудове. Причина за това е, че от години държавната субсидия за наука е недостатъчна и едва покрива разходите за възнаграждения. В бюджета за 2017 година за БАН са отделени 78 милиона лева, които според учените са крайно недостатъчни и обричат науката на унищожение.

В БАН няма средства дори за елементарни условия на труд, категорична е Илияна Гаравалова от Института за български език. За 11 години трудов стаж тя получава минимална работна заплата и сама издава книгите си:

"Всяко нещо, което издаваме, го издаваме от джоба си и пари за нашите продукции няма. Всеки колега с тази заплата е длъжен да си финансира книгите, публикациите. Последната ми книга е в тираж 20 бройки, защото това позволи заплатата ми. Ние сме принудени да не ходим на работни конференции, на работни срещи, включително и по международни проекти, при които има екипи от цяла Европа", каза Гаравалова.

Парите, които държавата отделя за БАН, стигат само за покриване на заплатите на учените, които са около минималните, категоричен е Боян Вагалински от Института по биоразнообразие и екосистеми.

"Няма как да задължиш или да поддържаш някакъв персонал от млади хора, няма с какво да ги привлечеш. С тези пари не могат да си платят храната, а да не говорим за нещо друго или да се прави наука", каза Вагалински.

Според учените срещу науката в България се извършва геноцид, а ако нещата не се променят, скоро няма да има хора, които да създават наука и да работят в БАН.