Неков: Канада не признава нито една от българските качествени храни
Секция: СВЯТ
18 Ноември 2016 12:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Неков: Канада не признава нито една от българските качествени храни

/КРОСС/ Нито българската роза, нито горнооряховският суджук са признати от Канада и няма да бъдат защитени на пазара там, ако СЕТА влезе в сила в сегашния си вид

Договорът между ЕС и Канада, който беше подписан преди две седмици, а тепърва предстои и ратификация от българския и Европейския парламент, не предвижда българските продукти със защитени географски означения да бъдат защитени в Канада. Това сигнализира българският евродепутат Момчил Неков, член на Комисията по земеделие в Европейския парламент. „Българският интерес отново не е представен и защитен от Европейската комисия“ заяви Неков. Според разпоредбите на споразумението само около 150 продукта, които са защитени по европейските схеми за качество, ще бъдат признати като продукти с право на защита на интелектуална собственост в Канада. „Това гарантира и защита срещу злоупотреба и имитации. ЕК явно е решила, че наши продукти не заслужават това на канадския пазар“ допълни евродепутатът.

„Не е изненада, че голяма част от продуктите са френски, испански и италиански, но страни като Кипър и Румъния имат поне по един продукт с географско означение в договора, а Чехия има два. България отново липсва.“ заяви Момчил Неков. В тази връзка евродепутатът отправи запитване с приоритет към ЕК дали българските продукти, защитени до момента, не могат да бъдат добавени към споразумението. „Несправедливо е 98% от качествените храни, които са включени в СЕТА, да са от старите държави членки. Изглежда, че и в този аспект СЕТА защитава техните интереси, а не на страни като България“ допълни евродепутатът.

Едно от предимствата на защитата по европейските схеми за качество е, че продуктите включени в тях, могат да участват в промоционалните програми на ЕС за вътрешния пазар, но и за трети страни. Другите държави членки умело използват тези привилегии. Някои от тях имат и над 200 продукта. Преди повече от година Неков започна кампания по идентифициране и защита на български храни, които могат да бъдат включени в европейските схеми за качество. Потенциални кандидати са Смилянският фасул, месото от Източнобалканска свиня, Еленският бут, Куртовските домат и капия, Реселешкият воден лук, Странджанският чай и други. В момента тече процедурата по защита на Странджанския манов мед. „Надеждата ми е, че тези и други български продукти ще могат да бъдат защитавани на трети пазари за в бъдеще“ обобщи Момчил Неков.