Дипломати, лекари и юристи бягат на село за Нова година
Секция: Туризъм
21 Ноември 2016 08:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дипломати, лекари и юристи бягат на село за Нова година

/КРОСС/ Дипломати, лекари и юристи предпочитат селото за Нова година. Това коментира пред „Агрозона" Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценка в туризма. Няколко са групите, които практикуват туризъм в къщи за гости - от една страна това е българското дипломатическо тяло - дипломати, техните семейства и приятели, както и чужденци, които са на работа за по- продължително време в страната ни.
„Те имат свои любими места и ги разпространяват помежду си - споделят доброто обслужване в къщите за гости и малките семейни хотели, особено в планинските райони и Подбалкана". Младите хора и студентите предпочитат да наемат вили и къщи за гости по празниците, за да могат да се съберат по- големи компании. Това от друга страна е и по- икономично, допълни Драганов.

Когато къщите за гости се ползват от повече хора, специално вили, тяхната цена се движи около 500- 600 лв. общо за нощувка. Тенденцията обаче е колкото повече хора наемат съоръжението, толкова повече и да пада цената. По принцип една вила предлага места за над 10 човека от една компания. Средната цена на този тип наемане се движи между 35- 45 лв. на човек. Понякога обаче нощувката може да падне и до 15 лв.

Все още местата за селските къщи не са напълно заети, каза Румен Драганов. Това е така, защото се наблюдава голямо предлагане, а в повечето случаи собствениците са гъвкави и отпускат допълнителни места. „Характерно за този продукт обаче е, че неговите любители, които са добре запознати с продуктите, резервират близо година по- рано. Примерно тези, които са изкарали много добре новогодишните празници, автоматично молят домакините да ги имат в предвид и за следващата година".

Плюсът на подобна почивка е индивидуалността. Всяка една къща има свой облик - не само като архитектура, но и като ландшафт, начин на обслужване. Обикновено домакините приготвят много вкусни и различни от обичайните закуски и ястия на бавен огън, които се харесват много на туристите. Това е разнообразие, в което туристите виждат непосредствено живота в малки населени места и отдалечени райони , различни от стандартизираната хотелска атмосфера и среда. Не на последно място по този начин повече хора могат да бъдат на едно място заедно._img_3306 „Една част от „новите" българи, които са свързани с престижни професии - архитекти, лекари, юристи, журналисти, IT специалисти - имат специфичен подбор на автентични каменни къщи в различни места с уникална храна и желаят да ги покажат на семействата си, на свои близки, приятели и колеги". Има нещо като мода този тип хора да водят и препоръчват селските къщи, допълва председателят на Института за анализи и оценка в туризма .

Сред проблемите на подобен тип наемане е липсата на достатъчно информация, която да даде по- точна информация за самото място на настаняване. В много случаи то е представено във вид, който е много по- актрактивен от това, което се вижда в обявата. Друг недостатък е и че домакините често не знаят кой ги посещава. В доста случаи те са разочаровани от по- шумни и невъздържани компании. В България все още я няма практиката при наемането на къща наемодателите да изискват описания на наемателите, повече информация за тях и т.н.

Румен Драганов коментира и какви ще са тенденциите за посрещането на новата. „Ще се запази практиката празника да се посреща извън дома. Много семейства и компании предпочитат да посетят различни краища на България, главно ползвайки семейни хотели, къщи за гости и хотели, предлагащи балнео и СПА услуги и различни спортове.

Предпочитаните дестинации са тези, които разполагат с даден вид зона за СПА - Велинград, Хисаря, Сандански, Кюстендил, Поморие. Когато става въпрос за планински туризъм най- големите центрове са Банско, Боровец, Пампорово и различните курорти в Централен Балкан. Общо около 32 са зимните ски курорти, които предлагат възможност за практикуване на ски и сноуборд в страната.

Извън нашата страна около Нова година се ходи най- вече в съседните страни - Гърция, Македония, Сърбия, Турция, Румъния. От европейските страни, нашенци избират тези с голяма българска диаспора - Германия, Испания и Италия. Като по- екзотични се търсят по- топлите дестинации - Дубай, Тайланд, Индонезия и Карибския басейн.