/КРОСС/ Грждани на Гърмен отново излизат на протест срещу незаконните къщи, които се строят в ромската махала на града. Само преди година при акция бяха съборени десетина къщи. Оттогава обаче нищо друго не се случи. Местните настояват общината и държавата отново да се намесят.
Преди година и половина Гърмен гръмна. Започнаха протести, местните искаха разрушаване на незаконните къщи. И то започна. Паднаха десетина къщи, но другите останаха. Събарянето на къщите спря, спряха и протестите. До вчера, когато част от хората отново поставиха стария проблем пред общината. "Искаме да се спази закона, да се спазят заповедите на ДНСК", заявиха местните пред Нова тв.
Хората са притеснени и от друг назряващ проблем - все повечето деца се разболяват от Хепатит А. В болницата има настанени 10-ина деца само за седмица.
Хората настояват да се проведе местен референдум с един единствен въпрос в него: "Да се изготви ли Подробен устройствен план за ромското гето?"
След физическите сблъсъци през май 2016 година, в които пострадаха осем души, Държавната агенция "Национален строителен контрол" приведе в изпълнение 13 заповеди за принудително събаряне на незаконни постройки, след което процесът спря, заради невъзможността на местната власт да предложи временен подслон на останалите без дом семейства.
Ромите от своя страна бяха категорични, че не биха напуснали квартала и общността, дори да им предложат жилища, те подадоха жалби в Европейския съд по правата на човека.
От сдружение "Бъдеще за община Гърмен", което се роди след масовия бой, са категорични, че в квартала продължава да се строи. Иван Кременлиев, председател на сдружението, е категоричен, че ромите строят тухлени къщи.
Четири пъти кметът на общината Минка Капитанова внася предложение до Общинския съвет за изготвяне на Подробен устройствен план /ПУП/ в ромския квартал, който към момента е със статут на общинска земеделска земя, но местният парламент отхвърли предложението.
Източник: Dnes.bg