Предсрочни избори - в края на март - началото на април, а за Коледа - подарък от президента - ново служебно правителство
Секция: ПОЛИТИКА
24 Ноември 2016 11:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Предсрочни избори - в края на март - началото на април, а за Коледа - подарък от президента - ново служебно правителство

/КРОСС/ Предсрочните избори за 44-то Обикновено народно събрание ще са в края на март - началото на април. За Коледа ще има подарък от президента - ново служебно правителство, което ще има кратък живот. След това по Конституция, ген. Румен Радев ще поеме длъжността си, а след 22 януари очакваме дата за предсрочни избори.

Това прогнозира политологът Петър Чолаков. 

Според него много е малка вероятността, ако президентът връчи мандата на Патриотичния фронт, те да успеят да го реализират заради индикациите към този момент от ГЕРБ и социалистите, че няма да ги подкрепят. Патриотите в момента си правят една добра реклама, "с това, че за разлика от другите не бягат от отговорност", коментира в студиото на Bulgaria ON AIR Чолаков. 

"Ходовете, които отделните политически играчи предприемат в рамките на тази конституционна процедура, в която се намираме, би следвало да ги интерпретираме от вече започналата кампания за предсрочни парламентарни избори, независимо кога са те. От друга страна би било интересно, ако двете големи партии в Парламента, при положение, че Патриотичният фронт получат мандат, решат да подкрепят тяхно правителство - смятам, че това ще създаде голям проблем на кампанията на Патриотите оттук нататък", добави от своя страна политологът Страхил Делийски.

Според Делийски, не Радан Кънев е разцепил десницата, а премиерът Бойко Борисов е направил всичко възможно, за да няма такава.

"Реформаторският блок (РБ) от своя страна сам реши да изиграе тази роля да събере, да легитимира втория кабинет на Борисов и да се саморазпусне. Ясно е, че докато Борисов е паднал ще бъде удобен повод да се трупат политически дивиденти. Нека да не забравяме и, че тези, които трупат на негов гръб дивиденти, скоро може да се окажат в позиция да му искат помощ", заяви Чолаков и прогнозира, че е напълно възможно да видим ГЕРБ като първа политическа сила още в следващото НС.

На Делийски обаче би му било интересно да наблюдава как ГЕРБ ще се справи без Борисов.

Чолаков определи обвиненията към министрите от РБ в оставка на здравеопазването и на отбраната като "задължителна ваксинация".

"Според политологичния подход съдебните институции са политически, така че Цацаров има своите аспирации да се меси по-сериозно в политиката. Той прави две неща. От една страна демонстрира сила, а второто нещо, което прави е да гледа хоризонта - на него се задава един мрачен облак, свързан с дърпането на уши , което предстои в Брюксел и поредният доклад за на заден", обясни политологът.

Запитани какво ще се случи на КСНС при президента във вторник, според Делийски има два варианта: "да се върви разумно в контекста на конституционната процедура, търсене за възможност за преминаване към предсрочни избори. Другият вариант е да се потърсят фойерверки, с които политическият театър да стане още по-интересен на публиката, която скоро ще даде оценката си за него".