ЕП: ЕС да замрази преговорите за членство на Турция
Секция: СВЯТ
24 Ноември 2016 14:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕП: ЕС да замрази преговорите за членство на Турция

/КРОСС/ Депутатите в Европейския парламент призоваха Европейската комисия и държавите членки на ЕС да замразят преговорите за членство на Турция в блока, предаде Ройтерс.

Решението на евродепутатите е аргументирано най-вечер с „непропорционалната" реакция на Анкара след неуспешния опит за преврат.

Резолюцията беше приета с 479 гласа „за", 37 „против" и 107 въздържали се.

Полицията предприе операции в три съдилища в Истанбул във връзка с разследването на метежа
Използването на репресивни мерки от страна на турското правителство в условията на извънредно положение е несъразмерно и нарушава основните права и свободи, защитавани от турската конституция, демократичните ценности, на които се основава ЕС, и противоречи на Международния пакт за граждански и политически права, пише в документа.

Евродепутатите отбелязват, че след опита за преврат турските власти са задържали 10 депутати от опозиционната Демократична партия на народите, както и около 150 журналисти. Към броя на задържаните се прибавят 2386 съдии и прокурори, както и 40 хил. други турски граждани.

В Турция 129 хил. държавни служители или са временно отстранени от длъжност (66 хил.), или са уволнени (63 хил.), като срещу повечето от тях до момента няма повдигнати обвинения.

ЕП отчита, че турският президент Реджеп Ердоган и турското правителство многократно са правили изявления за възстановяването на смъртното наказание.

Отбелязва се, че правната основа на досегашните преговори с Анкара предвижда в случай на сериозно и постоянно нарушаване от страна на Турция на принципите на свобода, демокрация, зачитане на правата на човека, основните свободи и принципите на правовата държава, на които се основава ЕС, Европейската комисия, по собствена инициатива или по искане от страна на 1/3 от държавите в ЕС, да препоръча спирането на преговорите и да предложи условията за тяхното възобновяване.

Временното прекратяване на преговорите би довело до замразяване на текущите преговори, без да се отварят нови глави и да се предприемат нови инициативи, се посочва в резолюцията.

Резолюцията на Европейския парламент обаче не е задължителна за ЕК и за държавите членки.