Училището обслужва бизнеса с учебници
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Ноември 2016 14:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Училището обслужва бизнеса с учебници

/КРОСС/ МОН одобрява два пъти повече проекти от досегашните, издатели заплашват с прокурор
Около 50 млн. лв. на година за "безплатните" книжки до VІІ клас, пише в коментара си за в. "Дума" Велиана Христова.

Искането на родители и учители да се пренапишат неразбираемите учебници е с давност поне три петилетки. Все се чакаше нов училищен закон, след който да се направят нови учебни програми, а по тях - нови учебници. Сега законът е факт, новите учебни програми - също (тук не говорим за качеството им), дойде ред на учебниците. И зацъка поредната бомба, заложена от новия Закон за предучилищното и училищното образование - той отмени досегашното изискване по всеки предмет и клас да се издават до три учебника и отвори широко портата за учебникарския бизнес. Законът разреши по един и същи предмет за един и същи клас да има неограничено количество учебници, стига проектите, с които кандидатстват издатели и автори, да отговарят на държавните изисквания. Безплатно получават учебниците си децата от І до VІІ клас, в частните училища включително. Средствата за "безплатните" учебници са от бюджета на МОН, т.е. от хазната.
Депутатите от мнозинството в НС на инат отхвърлиха искането на левицата да се отложи с една година влизането на закона в сила, защото подготовката за него е нулева. Естествено, нови учебници нямаше как да бъдат написани и издадени в постановените къси срокове. Така стана първият гаф - новите програми от тази есен влязоха в сила за І и V клас, но децата учат ново съдържание по старите учебници. Още на 8 август т.г. министър Меглена Кунева откри процедурата, по която хиляди директори и учители трябва да оценят новите проекти за учебници за І и V клас за пригодност в училище, но те просто нямаше какво да оценяват, понеже учебници нямаше. Сетне проектите се появиха - от общо кандидатствали 51 проекта за учебници за първолаците, МОН одобри 39 като отговарящи на стандартите. За V клас кандидатстваха 88 проекта, МОН одобри 72 (плюс 6 по история, вече влезли в училището). На 16 ноември т.г. Кунева издаде заповед училищата да ги оценят в течение на два месеца за пригодност за преподаване.
Най-голям се оказа проблемът по история за V клас, тъй като по досегашната програма се учеше история на България, а по новата - история на древния и античния свят. Наложи се издателствата спешно да внесат проекти за този учебник. Одобрени от МОН и от учителите бяха 6 учебника по история за V клас. Т.е. слободията в закона доведе до двойно увеличаване на броя на учебниците спрямо досегашните три. Как се преподава античност на 11-годишни деца по 6 различни начина предстои тепърва да установим. Учебникарската сергия, която законът отвори, дотук струва на хазната 3,7 млн. лв. Отделна тема е абсурдът, че законът влезе в сила и за два випуска ученици от VІ и VІІ клас, които са започнали прогимназия по един учебен план, а ще я завършат по нов - с една година по-малко. При това те пропускат цялото съдържание за една година по няколко предмета, като по история например изобщо няма да учат Средновековието на България, а по география - темите и за България, и за Европа. Не е възможно физически пропуснатият материал да се вмести по време някъде между останалите часове по новите учебни програми, а още по-малко като съдържание, тъй като трябва да се съвместяват коренно различни по тематика уроци. Очевидно обаче на авторите на закона - депутати от ГЕРБ, и на МОН изобщо не им пука.
Но понеже говорим за учебниците и парите, трябва да се знае, че през 2017 г. т.нар. безплатни учебници до VІІ клас ще струват на държавния бюджет около 50 млн. лв. - с 10,3 млн. лв. повече от т.г. по данни на МОН. Увеличаването на броя на учебниците до плюс минус безкрайност никак не е невинно занимание. Според постановление на МС от април т.г. комплектът учебници за един първолак ще струва на хазната 56 лв., за второкласника - 81 лв., за третокласника - 89 лв., в пети клас - 120 лв., и така до VІІ клас, когато комплектът струва 136 лв. Според данните на НСИ, децата от І до VІІ клас са около 470 000, всяко от тях получава безплатно своя комплект учебници. При това за първи клас - пак според постановлението на МС, учебниците се ползват само една година, от ІІ до VІІ клас - три години, след тези срокове се правят нови допечатки! Така общата сума от нашия джоб стига докъм 50 млн. лв., които идната година МОН ще плати на издателства и разпространители.
В сайта на МОН намираме общ списък на учебниците, които министър Кунева е одобрила за ползване в училище през учебната 2016/2017 г. Те са издавани в периода 2001-2016 г. Без още към училището да са нахлули неограниченият брой учебници, картината е смайваща. Първолаците изучават 6 предмета и по тях са в сила общо 30 алтернативни учебника. Във втори клас предметите са 11, учебниците - 33. В трети клас за 13 предмета действат 36 варианта на учебници. Нататък числата растат пропорционално. Големият бум обаче е в ІХ и Х клас. Деветокласниците изучават 20 предмета, учебниците по тях са 95. В Х клас при 18 предмета алтернативните учебници са 83. За 12 години обучение в различните класове се изучават 147 пъти различни предмети, за тях в момента има 506 варианта на учебници. Ако с новия закон по всички предмети книжата се удвояват, както е с историята за V клас, бройката ще надмине 1000. Интересен би бил анализът как например в ІХ клас в момента се преподава математика по 10 различни начина и как литературата в Х клас звучи също в 10 различни варианта. МОН такива анализи не прави.
Не искам да тревожа никого, но напомням, че при действащия вече нов училищен закон за І клас МОН е одобрило 39 нови учебника (сега действащите са 30), а за V клас новите одобрени проекти са 78 (действащите в момента учебници са 40). Ако някой твърди, че цялата тази обилна книжнина може да бъде смислено оценена от комисия и от учителите, значи си криви душата. Колко време е необходимо само за да бъде изчетена тя, камо ли да бъде осмислена. А който казва, че това абсурдно изобилие от варианти за едно и също нещо дава свобода на учителя при избора и обучението, той просто крие чрез измислени мантри за демократичност лобизма си за бизнеса с учебници.
И понеже в България ни един конкурс за пари не минава без скандали, завчера се разбра, че и кандидатстването за нови учебници не прави изключение. Няколко издателства и автори обвиняват МОН за опорочена процедура при оценяването на проектите за І и V клас. Според тях оценителите са писали преднамерени рецензии, основани на неверни твърдения, за да бъдат облагодетелствани три издателства, а останалите са ощетени. И при бегъл поглед върху списъка на одобрените от МОН проекти се вижда, че фаворити са свързани фирми като "Анубис" - "Булвест 2000" и "Просвета"-"Просвета-София"-"Просвета плюс", които са кандидатствали и с повече от един вариант на учебник за един и същи предмет и клас. Недоволни са по-малките издателства. От МОН твърдят, че отхвърлените проекти са заради фактологични грешки в съдържанието и профанизиране в текстовете, заради рекламни послания или академичен език, неразбираем за учениците. Засегнатите автори и издателства обаче обжалват цялата процедура и обявиха, че ще я дадат на прокурор. А това означава протакане във времето и изпускане отново на всички срокове. Може да се окаже, че и през следващия септември нови учебници за І и V клас няма да влязат в училище. Да не говорим за следващите - за ІІ и VІ клас, които според сроковете в новия закон трябва да са готови също за септември 2017 г.
В това време отчетите на министрите за свършената работа са като в известната песничка: "Къщата изгоря, прекрасна маркизо, но иначе всичко върви добре".


Действащи учебници 2016/2017

І клас 6 предмета 30 учебника
ІІ клас 11 предмета 33 учебника
ІІІ клас 12 предмета 36 учебника
ІV клас 13 предмета 36 учебника
V клас 12 предмета 40 учебника
VІ клас 13 предмета 38 учебника
VІІ клас 15 предмета 44 учебника
VІІІ клас 5 предмета 10 учебника
ІХ клас 20 предмета 95 учебника
Х клас 18 предмета 83 учебника
ХІ клас 14 предмета 41 учебника
ХІІ клас 8 предмета 20 учебника