16 страни искат сделка с Русия за въоръжаването
Секция: СВЯТ
25 Ноември 2016 21:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
16 страни искат сделка с Русия за въоръжаването

/КРОСС/Шестнадесет европейски държави, сред които и България, ще поискат ново споразумение с Русия за контрол на въоръжаването, съобщи агенция "Ройтерс", цитирайки в. "Ди Велт".
"Сигурността на Европа е в опасност", заяви германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер пред вестника. "Имаме нужда от повече разговори с Русия, а не по-малко, колкото и да са сложни отношенията ни в момента", добави той.
Социалдемократът Щайнмайер, който вероятно ще стане новият президент на Германия, призова за сделка за въоръжаването още през август. От септември към инициативата му се присъединили България, Франция, Италия, Австрия, Белгия, Швейцария, Чехия, Испания, Финландия, Холандия, Норвегия, Румъния, Швеция, Словакия и Португалия в качеството си на членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Очакваше се късно снощи групата да публикува общо изявление и да обсъди темата на срещата на министрите от ОССЕ на 8 и 9 декември в Хамбург.
Шайнмайер осъжда анексацията на Крим и подкрепата на Москва за сепаратистите в Източна Украйна. Той обаче бе критикуван от служители на САЩ и НАТО, след като заяви, че военните маневри в Източна Европа са "дрънкане на оръжия" и могат да влошат отношенията с Русия.
В същото време в. "Известия" съобщи, че Москва пуска в действие глобална система за морско наблюдение. "Хармония" ще може да открива вражески кораби, подводници и самолети във всеки район от Световния океан. Тя се базира на подводни роботизирани комплекси, които излизат от специални подводници и разполагат на дъното мощни хидроакустични станции. После роботите изпращат получените данни в командния пункт чрез сателити. Автономните станции, разполагани на дъното и обединени в мрежи, ще използват уникални литиево-полимерни батерии. Според експерти някои елементи от системата вече работят, а като цяло тя ще влезе в действие най-късно през 2020 г., посочва "Известия".
Водещ конструктор е руската Корпорация за космически системи със специално предназначение "Комета" - част от концерна за въздушно-космическа отбрана "Алмаз-Антей".