/КРОСС/ Напредва строителството на 540-метров тунел, част от третия етап от изграждането на обхода на Габрово, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Съоръжението под Бакойския баир е при 12-ти километър на път III-5004. Съоръжението се изпълнява по нов австрийски тунелен метод и по-голяма част от прокопаването му ще бъде извършвано с взривни дейности, пише в. 24 часа. Вече успешно са направени първите. Тунелът ще има една тръба с две ленти за движение по 3,75 м, две водещи ивици по 0,5 м и тротоари по 0,75 м. Очаква се изграждането му да продължи около 250 работни дни като изпълнителят ще работи паралелно от двете страни на съоръжението.
Съветът за електронни медии (СЕМ) взе единодушно решение да не започва процедурата за избор на нов генерален директор на БНТ, съобщава на страниците си в. Сега. И петимата членове на СЕМ гласуваха с "въздържал се" по предложението конкурсът да тръгне в началото на декември, а новият шеф на обществената телевизия да бъде избран на 31 януари. Официалният мотив на повечето членове бе, че на кандидатите за мястото ще бъде трудно да съберат нужните документи и да напишат концепции през декември, в който има много празници и почивни дни. Между редовете обаче стана ясно, че СЕМ се притеснява стартът на процедурата да не бъде обвързан с предсрочните парламентарни избори и с желание на ГЕРБ да наложи свой човек на "Сан Стефано" 29. В крайна сметка председателят Мария Стоянова предложи процедурата да се започне "в един по-устойчив и по-стабилен обществен момент", без да уточни кога ще настъпи той.
Капиталовият пазар, дори и не особено развит като в България, е един от онези сложни механизми, които не могат да се управляват просто с една-две ръчки. На него се сблъскват интереси на различни по калибър, хоризонт и манталитет инвеститори, търсещи добра доходност, както и компании, набиращи евтино финансиране на проектите си. С намесата си държавата пряко или чрез регулаторните институции може да направлява нещата, но е факт, че повечето бутони на сложния пулт могат да бъдат достигнати само от невидимата ръка на пазара. А някои дори се мърдат (или пък блокират) от тенденции и процеси далеч зад граница, пише в. Капитал.
При това положение да решиш с административни мерки да раздвижваш борсата, изглежда на пръв поглед малко обречена кауза. Същевременно обаче обединяването на практически всички разнородни участници на пазара около общ набор действия изглежда обещаващо начало. Особено след периода на апатия от последните години, когато докато други развити и развиващи се пазари преодоляха удара на кризата и индексите постепенно се възстановиха и достигнаха нови рекорди, България остана встрани от този подем. Самият факт, че Комисията за финансов надзор след шестгодишната епоха на предишния председател Стоян Мавродиев отново влезе в диалог с бизнеса, вече е някакъв импулс за развитие.