Белоградчишките скали - каменната приказка на България
Секция: Туризъм
26 Ноември 2016 14:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Белоградчишките скали - каменната приказка на България

/КРОСС/ Белоградчишките скали са една от най-големите забележителности в Северозападна България наред с пещерата Магурата и крепостта Баба Вида край Видин. "Пред фантастичните видения на Белоградчишките скали, човешката фантазия е ограбена, абсолютно ограбена с всички свои капризи!", пише Антон Страшимиров.

Скалите са уникален природен феномен, извайван от природата повече от 200 млн. години, а червеникавият им цвят се дължи на съдържанието на железен окис. Те се простират на дължина от около 30 км и ширина от шест-седем километра. Много от скалите имат причудливи форми, наречени са на хора или предмети, на които напомнят, и около тях се носят различни легенди. Белоградчишките скали включват три скални групи - Фалковска, Централна и Збеговска, но най-величествените скали обграждат град Белоградчик. Това са Мадоната, Конникът, Монасите, Ученичката, Лъвът, Мечката, Адам и Ева, Замъкът. От терасата на прочутия Мислен камък се разкрива спиращата дъха панорама от зъбери, скали, пропасти, тучни поляни и прохладни долчинки с бистри ручеи, а далеч в синевата са спокойните очертания на Стара планина.

Легендите

Всеки камък има история и легенда, пълна със страдание и героизъм, които народът ни е предавал векове наред. Неслучайно „Момина скала" носи това име - формата й наподобява глава на младо момиче. Скалата „Пчелен камък" е наречена така заради множеството кошери на диви пчели около нея, а когато покрай скалата „Кукувицата" се завихрят ветрове, хората чуват песента на птичката. Друга легенда разказва за "Орлов камък". Природата там била пълна със всякакви животни и птици, но орлите били едни от най-величествените. Хармонията била нарушена от племе, заселило се в околността. Независимо, че имали достатъчно други животни за прехрана, младите момчета решили да ловуват орли. Племето се кланяло на Бога Орел и старейшините и жреца забранили на младежите това им забавление. Младата им кръв кипяла и никой от тях не се вслушал в заповедта. Едно от момчетата, което се казвало Властимир, веднъж сънувало странен сън. Богът Орел му се явил и му казал, че ако продължават да избиват орлите, рано или късно ще ги настигне голямо нещастие. Така един ден по време на поредния лов, станало нещо чудно. Всички стрели се връщали и пронизвали собствениците си. Това не подминало и Властимир, който в последния си дъх разказал на брат си Станимир за съня си. Племето научило от Станимир за това и започнало да се моли за прошка. На третия ден се появил млад орел. който държал в клюна си перо. Орлите простили, но повече не се появили над "Орлов камък". Останала само скалата, да напомня за гордите и силни птици. Легенда има и за скалите "Ученичката", "Дервишът" и "Мечката". По време на турското робство в околността живеела много красива девойка, която се казвала Латинка. Тя била още ученичка, но нейната хубост не останала незабелязана от дервиш на име Абдия. Латинка имала любим - момъка Милотин, красив, едър и силен младеж. Турчинът много ревнувал от него, но знаел, че не може да се мери със силата му, затова наговорил лъжи пред конака само и само да го отдалечи от любимата му. Затворили Милотин в килия, а Латинка го чакала на уговореното им място, но вместо него пред очите й изскочил дервишинът. Обезумял от страст я подгонил, а тя хукнала да бяга между скалите, чудейки къде да се скрие. Сърцето й биело лудо, турчинът почти я настигал, а пред нея не щеш ли се появила мечка, за която тя била чувала и преди. Започнало момичето да се моли на Господ да я спаси. Молила се горещо да я превърне в камък, но само да не попада в лапите звяра нито в ръцете на Абдия. Бог чул молитвите й - в един миг тя се вкаменила, а с нея и турчинът, мечката и всичко наоколо.

Новите чудеса

През 2007 г. Белоградчишките скали бяха номинирани в конкурса „Новите седем чудеса на света" и заеха една от челните позиции, макар че не стигнаха до финала. Те са обявени за природна забележителност още през 1949 г.

Profit.bg