/КРОСС/ Най-големият дефицит на мажоритарната избирателна система е огромният процент непредставени граждани. Управляващите могат да са начело стабилно, без да зависят от никой, с 30-35% от гласовете. Това означава, че останалите 70 на сто от избирателите остават непредставени. Това коментира за КРОСС политологът и преподавател по политически науки проф. Анна Кръстева.
„Вторият е, доколкото мажоритарната система дава бонус на големите партии, малките ще изпаднат в трудна ситуация. Някои от тях напълно ще изчезнат. Третият недостатък на тази система е, че представителството се измества от централно на регионално ниво. Няма да имаме вече национално излъчени депутати. Позитивният елемент тук е, че всеки гражданин ще си разпознава депутата, за когото е гласувал, както познава кмета. Лошото тук е, че както при избори за кметове, понякога изходът се решава на кантар - много малко гласове могат да наклонят везната. Тези малко гласове силно увеличават съблазънта да бъдат купени", допълва политологът.
Според нея, най-сериозното очакване, заложено на мажоритарния вот е да могат депутатите да бъдат отзовавани.
„Нагласата на хората, които подкрепиха референдума е: „Днес ги избираме, защото ни харесват. Утре не ги харесваме и ги отзоваваме". Вносителите и защитниците на мажоритарната система пропускат да информират българските граждани, че тази процедура на импийчмънт не съществува нито във Франция, която има един вид мажоритарно гласуване, нито във Великобритания, която е с друг вид" уточни проф. Кръстева и допълни, че нито една от страните няма абсолютно мнозинство на два тура. „Избирателите у нас очакват да гласуват за личности, а мажоритарната система гарантира силни партии. Гласуваш за личности, но получаваш още по-силни партии. Това е друг ефект от системата. С други думи има голямо разминаване между очакванията на гражданите и реалните ефекти от тази система. В обобщение ще кажа, че отзоваването на депутатите не следва автоматично от мажоритарната избирателна система", заключи проф. Кръстева.
Цялото интервю моцете да прочетете тук.