/КРОСС/ Сърбия спешно ще строи ограда по границата с България, Македония и Хърватия срещу бежанците, предават сръбски и македонски медии. Страните от Централна Европа и от Балканите са в повишена готовност за действие поради опасността Турция да изпълни заканите си и да предизвика нова масова бежанска вълна, съобщават сръбски медии, цитирани от БГНЕС и "Фокус".
Сърбия разкри, че изготвя собствен план за действие при извънредни ситуации чрез вдигането на бариери по границите си с България, Македония и Хърватия.
Информацията за крайните мерки изтече благодарение на вътрешни хора от правителството, чийто министри се страхуват, че Ердоган ще предизвика истинско "цунами от три милиона бежанци към Европа", пише и британският вестник "Експрес".
Сърбия не е член на ЕС, но е ключова транзитна държава за мигрантите, които от Гърция се опитват да се доберат до обетованите за тях страни като Германия и Швеция, уточнява всекидневникът.
В Сърбия според правителствени източници официално са регистрирани 5200 мигранти, а около 1000 от тях се движат основно по улиците на Белград.
Сръбският министър на труда Александър Вулин признава пред "Експрес", че кабинетът в Белград обсъжда различни планове в случай, че споразумението между ЕС и Турция пропадне. Планът предвижда и увеличаване на граничния контрол по границата с България.
Сърбия спешно ще строи ограда по границата с България и Македония срещу бежанците, предават сръбски и македонски медии. Белградското електронно издание "021.rs" цитира председателя на Сръбската народна партия, Ненад Попович, който призова правителството незабавно да изгради ограда по границата с Македония, за да защити страната от прилива на нелегални мигранти.
Според "РТС"(Радио-телевизия Сърбия) ограда трябва да бъде изградена по границите с България, Хърватия и Македония.
Скопският "Стандарт" твърди, че спешното изграждане на огради по сръбските граници е част от спешния план на правителството в Белград за справяне с възможната бежанска криза, ако турският президент изпълни заплахите си и пусне мигрантите по т.нар. Балкански път. Изданието се позовава на няколко министри от кабинета на премиера Александър Вучич, които са изразили притеснение, че "бежанското цунами, обещано от Ердоган, може да залее балканските страни по пътя към Европа".