Най-големите харчове на българина - за храна и комунални услуги
Секция: ИКОНОМИКА
30 Ноември 2016 08:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Най-големите харчове на българина - за храна и комунални услуги

/КРОСС/Най-големите разходи на българските домакинства през миналата година са били за храна и за поддръжка на дома /вода, електричество и други горива за отопление/, сочат данни от анализ на Евростат за разходите на домакинствата в ЕС-28 с цел консумация през 2015 г., подкрепени с цифри за потреблението у нас и от националната статистика.

България е била сред страните, в които разходите на домакинствата за жилища, вода, електроенергия и други горива са сред най-ниските в ЕС - около 18,5 на сто от общите разходи, отчита Евростат.

Най-ниски по това перо са били разходите в Малта - 10 на сто, Кипър - 16,6 на сто, Естония - 18 на сто, България - 18,5 на сто, Португалия и Словения - по 18,8 на сто и др.
По данни на националната статистика през миналата година българинът е харчил най-много за храна - по 3510 лева на домакинство и по 1463 лева на човек.

Разходите за жилището са втори по размер за българите - по 1598 лева на домакинство и по 666 лева на човек.

На трета позиция са разходите на българските домакинства за транспорт - по около 800 лева на домакинство и по 330 лева на човек.

Разходите за здравеопазване са били по около 600 лева на домакинство и по 250 лева на човек, а за алкохол и цигари - по 489 лева на домакинство и по около 200 лева на човек.

През миналата година домакинствата в ЕС са отделили близо 2 трилиона долара или около 25 процента от общите разходи за поддръжка на жилищата, за вода, отопление и други горива, т.е. върхът на пирамидата е бил обърнат към жилищните нужди на европейските домакинства, отчита Евростат.

Най-високи са били жилищните разходи в Дания - около 30 на сто, Финландия - 28 на сто, Франция и Швеция - по 26 на сто, Чехия и Великобритания - по 25 на сто и др.
Следващият най-голям разход за домакинствата в ЕС е бил за транспорт - 13 на сто.
За храна /без алкохол/ европейците са отделяли по 12,3 на сто; за различни видове сервиз и услуги - по 11,5 на сто; за култура и ресторанти - по 8,5 на сто; за алкохол и цигари - по 4 на сто и за здравеопазване - по 3,9 на сто.

Най-нисък дял от разходите на европейските домакинства е бил отделян за комуникация - 2,5 на сто и за образование -1,1 на сто, отчита Евростат.