Джина Лолобриджида и Фидел Кастро се срещат на сцената на Сатиричния театър
Секция: КУЛТУРА
30 Ноември 2016 11:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Джина Лолобриджида и Фидел Кастро се срещат на сцената на Сатиричния театър

/КРОСС/ „Джина и Фидел" от унгарски драматург и режисьор Жолт Пожгаи /Zsolt Pozsgai/ се играе на камерна сцена „Методи Андонов" в Сатиричния театър "Алеко Константинов". Пиесата е базирана на действителната среща между киноиконата Джина Лолобриджида и Фидел Кастро, случила се през 1974 година. Тогава акрисата е на 47 години, загърбила е киното и временно се „преквалифицира" като репортер. Изпратена е от телевизия Rai Uno за 12 дни в Куба, за да направи поредица от интервюта и филм-портрет за Кастро.

Макар че никак не е лесно да вземеш интервю от човек, който е постоянна мишена на атентатори, актрисата успява да пробие бариерите и да спечели доверието на кубинския лидер. Срещата е документирана в снимки от „Тайм", част от тях са и в личния сайт на актрисата. В крайна сметка филмът е заснет, но Rai Uno никога не го излъчва. Нещо повече - при неизвестни обстоятелства и по странен начин изчезват и копията на филма.

Какво се е случило в Куба през тези 12 дни? Имало ли е флирт или любовна афера между тези две легендарни личности? Пожгаи твърди, че пиесата е за срещата на две души, на двама души от различни светове, между които на пръв поглед не може да има нищо общо.

Написването й е вдъхновено от личното приятелство на автора Жолт Пожгаи с Джина Лолобриджида и нейните спомени за онези 12 дни в Куба. Унгарският драматург казва, че актрисата, която сега е над 80 години, е много непретенциозен и земен човек. Пожгаи споменава не само за чувството й на хумор, но и за страстта й към скулптурата. Тя винаги е искала да става скулптор, а не актриса. Дворът й бил пълен с огромни статуи, създадени от нея. В същото време тя никога не се е интересувала от парите, твърди Пожгай. В гаража й имало три стари доста употребявани автомобила, но на нея въобще не й пукало от това.

Любопитно е, че самата Джина Лолобриджида в анкета на италианска медия за трите най-значими филма на всички времена поставя сред своите три фаворита филма на „Козият рог" на Методи Андонов. Тя го е гледала на кинофестивал, на който е била член на журито. И до днес продължава да смята, че този филм е един от най-хубавите филми, които е гледала в живота си.

В ролята на италианската киноикона от 70-те години ще видим Нона Йотова, а в ролята на кубинския лидер ще се въплъти Кирил Ефремов. Интересното е, че Нона Йотова е на годините на актрисата, когато е изпратена да вземе интервю от Кастро. Като малка нашата актриса е искала да прилича точно на Джина Лолобриджида, докато мерела перуките на майка си. И до днес Нона Йотова се възхищава на италианската киноикона и дори смята, че нейния талант не е бил достатъчно оценен както например на вечната й съперница на екрана София Лорен. А причината за това, според Нона Йотова, че са я мислили най-вече за празноглава красавица. Известно е, че Фелини е искал да снима Джина, но не са му разрешили.

За пиесата:
Пиесата е структурирана в 15 срещи между Джина и Фидел. Политическият лидер и екранната звезда постепенно трупат доверие помежду си. В същото време те свалят маските си и променят постепенно представите за себе си и за другия.
Пиесата е базирана на много реални моменти от живота на двамата. Така например в нея се говори за приятелството на Кастро с Че Гевара и за трагичния епизод от живота му, когато намира разчлененото тяло на Че в Боливия.
В пиесата Фидел предлага на Джина да я направи министър на културата в Куба... А дали така е било и в реалност и какви са впечатленията на актрисата от самата пиеса - за това може да разкаже самият драматург.

За Жолт Пожгаи - драматург, театрален и филмов режисьор. Роден е през 1960 г. в гр. Печ, Унгария. На 14-годишна възраст вече е режисьор на независим любителски театър в града. След като завършва училище той работи като санитар, директор в селски комунален център, помощник-учител в селско училище, шофьор и пощальон. Целта му е да натрупа разнообразен опит за избраната от него кариера на драматург. В същото време започва да учи задочно в Университета в Печ.

На 24 години той постъпва в Националния (професионалния) театър в Печ. Работи първо като помощник-режисьор, а след това като секретар и драматург. Започва да се занимава и с книгоиздаване. Жолт Пожгаи е работил като драматург за редица театри - театър Madách, театър Arizona и театър Magyar в Будапеща. И до днес е почетен жител, драматург и автор на два провинциални театъра - Jókai в Бекешчаба и Katona József в Кечкемет.

От 2004 г. той е артистичен директор на Будапещенския градски Komédium Theatre, артистичен директор на летния Pécsvárad Castle Theatre и драматург в Magyar Theatre в Будапеща. От 1 февруари 2012 г. е артистичен директор на New Theatre, един от най-големите театри в Унгария.

Генерален директор на Хорацио FILM Ltd.

В последните години редовно е член или председател на журито в няколко международни фестивали: Делхи, Техеран, Багдад, Будапеща.

След премиерата на първата му пиеса „Хорацио" през 1988 година досега той е автора на 57 пиеси - трагедии, комедии, фарсове, приказни пиеси и пиеси с музика - които са поставена в 87 театъра не само в Унгария, но и в цял свят. Пожгай е и сценарист и режисьор на филми и телевизионни сериали. През последните години сам поставя повечето от своите пиеси.

Една от най-поставяните му пиеси у нас, а и в световен мащаб, е „Лизелоте през май". Тя има няколко премиера в българските театри в Монтана, Ямбол, Пловдив и Враца. /Преди няколко години Пожгаи идва във Враца, за да гледа пиесата си там/
Версията на френски език на „Лизелоте през май" е поставена в Женева, а след това и в Международния театрален фестивал в Авиньон. На 28 август 2014 г. е премиерата й на английски език в Ню Йорк, в The Dream Up Broadway Festival, а на 22 декември 2014 г. - и в Букурещ.

Най-новата пиеса на Жолт Пожгаи „Джина и Фидел" вече е поставена в Грац, Австрия на немски език, 2015 г.

Сред многото национални награди за драматургия в Унгария (1994, 1997, 1998, 1999) Жолт Пожгаи е носител на Европейска награда за драматургия на Фестивала в Берлин, 1995 г., за "Артур и Павел" и „Златен лъв" за най-добър драматург - Голямата награда на Персийската академия.

Текст: kafene.bg