/КРОСС/ Един от най-значимите австрийски филми доскоро се смяташе за безвъзвратно изгубен беше открит преди близо година. Сега експертите се борят да си върнат „Градът без евреи" още веднъж - този път като го спасят от унищожение. Заснет и излъчен във Виена през 1924 г., немият филм се оказва смущаващо пророчество за антисемитизма, който започва да завладява австрийската столица през Първата световна война.
Лентата е базирана на едноименния бестселър на австрийския писател Хюго Бетауер. Сюжетът разкрива историята на антисемитистки настроения кмет, който, следвайки нарастващото социално недоволство, решава да експулсира всички евреи. Решението му обаче довежда града до пълен икономически крах и извънредно висок процент безработица. В края на краищата кметът осъзнава грешката си и се вижда принуден да отмени закона и да приветства отново прокудените евреи.
Според Филмовия архив на Австрия, черно-бялата продукция е първата кинематографична творба, която предвещава ужасните действия на Третия Райх. Тя, също така, става причина за убийството на Бетауер - либералният писател и журналист бива убит от нацистите само няколко дни след премиерата на филма. „Градът без евреи" е нещо повече от филм. Той е анти-нацистки манифест", казва Николаус Востри от ФАА.
Преди, базираният във Виена архив притежаваше само фрагмент от оригинала. Френски колекционер на изкуство обаче попада съвсем случайно на останалата част от филма на бит базар в Париж през 2015 г. Неизвестните до този момент кадри доказват далеч по-радикалното лице на нарастващата антисемистка вълна в австрийския град, който и до днес е считан за един от най-значимите центрове на еврейската култура през началото на XX век.
"Този филм е липсващото звено. Сега разполагаме не само с по-богата представа за еврейската общност във Виена, но и със сцени, които показват нейния погром", споделя още Востри. ФАА обаче се опасява, че отново може да изгуби безценната си придобивка заради повредите, нанесени от времето. Поради тази причина институтът започна кампания за набиране на средства, която приключва на 10-и декември. Целта е да се събере достатъчно голяма сума за възстановяването на високозапалимия нитратен филм и представянето му пред широката публика. Архивът вече е събрал три четвърти от необходимите 75 хил. евро. „Длъжни сме да го запазим и да го направим достъпен за широката публика, не само заради историческата му стойност, но и за актуалното съобщение, което носи. За стените, които изграждаме и хората, които експулсираме", допълва Востри.
Източник: БГНЕС