/КРОСС/Руската православна църква (РПЦ) днес е безпрецедентно свободна, независима от държавната власт. Това заявява патриархът на Москва и цяла Русия Кирил в интервю за френския в. "Фигаро", поместено днес на сайта на Московската патриаршия, предаде ТАСС.
Интервюто е взето по повод започващото днес пастирско посещение на патриарха в Корсунската епархия, обединяваща енориите на РПЦ във Франция, Швейцария и други страни. Основно събитие по време на визитата ще бъде освещаването на катедралата към новия Православен духовно-културен център в Париж. Предстоятелят на РПЦ ще има и срещи с френски държавни дейци.
Отношенията между РПЦ и руската държава са изградени въз основа на "независимост и съвместна работа в сферите, където това е в интерес на православните граждани. Равнището на свобода, с което разполагаме, за нас е безпрецедентно не само в сравнение със съветското време, но и със синодалния период в Руската империя, когато Църквата е била свита до нивото на министерство по духовните въпроси", заявява патриархът.
"Църквата е по-близо до държавата и обществото, отколкото през времената, когато клирът и вярващите са били в концлагери, насилствено са били настанявани в психиатрични болници, храмовете са били взривявани или превръщани в краварници. Надявам се, че не тази ситуация е желана за онези, които ни упрекват в "близост до политическата власт", казва първойерархът на РПЦ.
По думите му нивото на отношенията между държавата и църквата в Русия в ред аспекти доближава средноевропейското. В Русия "няма държавна църква, както примерно във Великобритания или в Дания", РПЦ няма "публични функции да регистрира бракове, както в редица северноевропейски държави", назначенията на епископи не подлежат на одобрение от президента, "както прави френският президент в Елзас", държавната администрация не събира църковни данъци, както е в Германия, а руските свещеници не получават заплати от държавната власт, изтъкна Кирил.
"Всестранната подкрепа за традиционните религиозни общности е най-добрата профилактика срещу религиозния екстремизъм; тя брани хората от богоборческата идеология на ИД ("Ислямска държава"), разпространяваща се подобно на вирус", подчерта руският патриарх. "Не се борим с исляма в един или друг негов прочит, борим се срещу войнстващото безбожие. И водим тази борба рамо до рамо с мюсюлманите, които виждат в ужасяващите убийства, извършвани уж в името на исляма, поругание на своята религия", заяви предстоятелят на РПЦ.
"Човек, присвоил си правото да убива в името на Бога, трябва да бъде спрян, включително, ако е необходимо, със силата на оръжието", добави той.