Италианският референдум е най-опасният момент за Европа след Брекзит
Секция: СВЯТ
04 Декември 2016 14:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Италианският референдум е най-опасният момент за Европа след Брекзит

/КРОСС/Италианците днес гласуват на исторически референдум, пише британският вестник The Independent. Точните детайли по въпроса, по който гласуват, са доста технически - дали или не приемат конституционните реформи, подкрепяни от лявоцентристкия премиер Матео Ренци. Резултатът обаче може да има значителни политически и икономически последици - не само за Италия, но и за финансовите пазари и бъдещето на еврото.

Ренци заложи легитимността си на вота и обяви, че ще подаде оставка, ако хората гласуват срещу неговите реформи. В контекста на слабата икономика на Италия и възхода на евроскептичните партии, политическата несигурност, предизвикана от оставката на министър-председателя може да дестабилизира финансовата и политическа стабилност на Италия и Европейския съюз.
Ключов елемент на предложението има за цел да промени процесите на вземане на решения в Италия. В момента двете камари на италианския парламент имат еднакви законодателни функции и правомощия.

Ако конституционните реформи бъдат одобрени, само Камарата на депутатите (долната камара) ще бъде изцяло замесена в приемането на законите. Сенатът (горната камара) ще стане орган, представляващ местните власти, запазвайки някои законодателни правомощия в ключови области като конституционни реформи и ратификация на европейски договори.

Втората важна промяна ще даде на държавата повече власт и ще я ограничи за местните органи. Поддръжниците и критиците обсъждат въпросите за управляемостта (на държавата - б.пр.), потенциалната прекомерна власт на изпълнителните органи и намалената демократична отговорност на новия Сенат.