Проф. Кантарджиев: Рано е да говорим за грипна епидемия
Секция: Здраве
08 Декември 2016 21:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Кантарджиев: Рано е да говорим за грипна епидемия

/КРОСС/ Грипните вируси още не са дошли и за епидемии е много пресилено и рано да се говори.

В последните 2 седмици няма изолирани грипни вируси, защото и обстановката в страната е спокойна. Съответно и затова се изпращат по-малко проби от болниците, каза шефът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от 24 часа.

За втора поредна седмица е изолиран обаче т.нар парагрипен вирус. Това са група вируси, причиняващи респираторни заболявания, които са инфекциозни и протичат леко - със симптоми на възпаление на дихателните пътища.

Когато вече може да се говори за епидемия от грип, но тя е все още слаба, всяка седмица в НЦЗПБ за изследване се изпращат по около 10 проби от лежащо болни.

Това означава, че към момента няма много хора с тежки пневмонии и други белодробни усложнения от грип. В пиковите периоди на грипната епидемия пробите в НЦЗПБ се изпращат по около 100 проби от болници в страната седмично.

Междувременно болните от остри дихателни инфекции в страната се увеличават според седмичната статистика на центъра. При средна заболеваемост за страната 103 на 10 000 души за предходната седмица, през последните 7 дни тази стойност се е покачила на 111.

Това се дължи на заболяванията от други дихателни вируси, не само грипните.

Най-честата картина на инфекцията досега през сезона се изразява в температура от 39 градуса, силна отпадналост, главоболие и болки в мускулите, както и остра болка в гърлото. След това се развива суха кашлица и хрема.

Като цяло заболяването минава без сериозни усложнения, но почти при всички се налага лечение с антибиотик след острата вирусна фаза.

В момента прави впечатление, че респираторно-синцитиалният вирус, който е характерен за бебета в кърмаческата възраст, се открива и при по-големи деца, коментира проф. Кантарджиев. Затова вече се правят проби и на деца до 4 години и половина, които са отрицателни за грип, но се изследват за такъв вирус.

Той е най-опасен за недоносените бебета, тъй като предизвиква белодробни усложнения и може да се стигне до дихателна недостатъчност.