Поредно признание за инициативата на БНТ2 за премахване на незаконните сметища в България
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Декември 2016 15:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Поредно признание за инициативата на БНТ2 за премахване на незаконните сметища в България

/КРОСС/Кампанията на новините на БНТ2 за премахване на незаконните сметища в България получи специална от Дарителската програма на „Мото Пфое" за опазване на природното и културно наследство за 2016 година. За първи път фондът присъжда специална поощрителна награда за медия с реален принос в опазването на околната среда.
На официална церемония в Националния исторически музей бе отличена инициативата на Новините на БНТ2 „Да почистим незаконни сметища в България". Повече от година в рамките на кампанията зрителите и репортерите на БНТ2 полагат усилия да се справят с един изключително важен обществен проблем, който за журналистите от обществената медия се превърна в кауза - да направим България по-чиста.
Над 120 репортажа за близо 100 незаконни сметища са открити от репортерите и зрителите на БНТ2 досега. БНТ2 разви инициативата и създаде интерактивна карта, на която са маркирани незаконните сметища.
Журналистите на обществената медия станаха инициатори и сами участваха в редица инициативи за почистване на най-абсурдните сметища в страната - в Късноантичната гробница край ЖП гара „Тракия" в Пловдив и в местността „Копитото" в Природния парк „Витоша". Съвместно със зрителите репортерите установиха и най-голямото незаконно сметище - във варненския квартал „Максуда". За година и половина, то беше чистено няколко пъти, но и в момента е затрупано с отпадъци. В инициативата бяха отличени кметовете, които реагираха най-бързо и адекватно, както и тези които имаха най-бавна реакция.
Освен почетен плакет и диплом, инициативата на БНТ2 за премахване на незаконните сметища в България получи и парична награда. Тя ще бъде използвана за организиране на събития с образователна цел на местата, където сметищата непрекъснато се образуват отново, след като бъдат почистени.
Вече 20 години програмата подкрепя индивидуални или колективни проекти насочени към опазване на природата и съхранение на културното наследство, които вече са в процес на реализация или са демонстрирали ефективни резултати. 1149 инициативи са участвали в конкурса досега и 84 от тях са получили финансиране на обща стойност 328 000 лева.
Европейските награди Хенри Форд за опазване на природното и културно наследство са учредени през 1996 година, а програмата се реализира с подкрепата на ЮНЕСКО и Съвета на Европа. По-късно е създадена и дарителската програма, която едноименната компания продължава да финансира.
Проектите се оценяват от независимо експертно жури, което включва експерти от Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите и Министерството на образованието, а негов председател е първият носител на наградата на Дарителския фонд д-р Петър Янков от Дружеството за защита на птиците в България.