Винаги се чувстваме обичани в България
Секция: Интервюта
11 Декември 2016 13:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Винаги се чувстваме обичани в България

/КРОСС/ Най-популярната руска група "Любэ" ще изнесе най-грандиозния си концерт пред българска публика в "Арена Армеец" днес от 20 часа. Феновете ще чуят на живо всички най-големи техни хитове - „Давай за", „Комбат", „Солдат", „Там за туманами", „Песня о звёздах", „Позови меня".

Солистът на "Любэ" Николай Расторгуев даде интервю пред Оля Ал-Ахмед, в."Стандарт" в навечерието на голямото шоу.

Знаменитият музикант е роден на 21 февруари 1957 г. в семейство на шофьор и шивачка. Родителите му и досега живеят в китното градче Лытка́рино в Подмосковието. Като дете Николай не е бил отличник, но пък се запалил много по "Бийтълс", а оттам хванал и китарата. Става вокалист на детския ансамбъл и изцяло се посветил на музиката. Записва се като студент в Московския технологически институт по лека промишленост, но не го завършва. Работи известно време като шлосер преди да се захване отново с музика.
През 1978-1980 г- той е вокалист на "Шестеро молодых". В 1980 г. преминава в нашумялата група "Лейся, песня", където Николай остава до 1985 г., когато ансамбълът е закрит от властите.
През 1985-1986 г. Расторгуев е баскитарист в групата "Рондо", а после вокалист в ансамбъл "Здравствуй, песня!". Звездният миг за него идва през 1989 г., когато става солист на новосъздадената от Игор Матвиенко група "Любэ".Расторгуев е народен артист на Русия от 2002. Същата година дебютира и като актьор в Академичния театър "Маяковски" в спектакъла на Андрей Максимов "Любов в две действия".
Три години по-късно се пробва като тв водещ, а т.г. стана продуцент на филма "72 часа", посветен на младежки партизански отряд от Втората световна война. Фронтменът на "Любэ" обича билярда, гледа много филми, пуши лула и ароматни пури. Постоянно слуша "Бийтълс", Чайковский и Рахманинов.

 

- Николай, пяхте пред близо 20 000 души това лято в Ямбол. Сега ви предстои концерт в зала „Арена Армеец". Пред каква публика се чувствате най-добре?
- Публиката е прекрасна навсякъде. Хората ни обичат. Пяли сме и пред много повече публика, отколкото в България. В Израел, например, събрахме 200 000 човека. Пяхме на едно огромно поле, а пред нас се вихреше безкрайно море от въодушевени хора.

- "Любэ" идва често в България и винаги пълни залите и площадите. Има ли нещо специално, когато сте тук?
- Винаги се чувстваме добре дошли. Канят ни и ние отговаряме на поканата. На нас много ни харесва България. Публиката тук е направо прекрасна, добра и признателна. Но като цяло обикновените хора в различните страни са горе-долу еднакви - прекрасни. Всичко се разваля от елита.

- Кой концерт не можете да забравите?
- Може би най-първият ми концерт на професионалната сцена през 1978 година. Помня тогава че много се притеснявах, направо ми трепереха краката от притеснение, гласът ми също. Много трудно преодолях сценичната треска и вълнението.

- На сцената създавате впечатление на много спокоен и уравновесен човек. Такъв ли сте в действителност или можете да бъдете изкаран от равновесие?
- Не, не съм толкова спокоен, колкото изглеждам. Естествено, че мога да бъда изкаран извън равновесие. Това е съвсем нормално. Елементарни неща могат да ме вбесят. Ако видя развързана връзка на обувката, например, това може да ме вбеси. Много неща ме дразнят и могат да ме изкарат от равновесие.

- Ругаете ли понякога в такива случаи?
- Разбира се, непрекъснато и постоянно. И това не го смятам за нещо нередно. Естествено, въздържам се на публични места, но в приятелски кръг или между колегите ругая, когато ми писне от нещо. Ругатнята се използва от абсолютно всички - от висшестоящите чиновници до хората от народа. Това е наша национална черта, част от руското народно творчество.

- Човек ражда ли се патриот или се възпитава?
- Всеки нормален човек би трябвало да е патриот на своята страна. Патриотизмът е много деликатно, интимно чувство. Но какво е патриотизмът ? Това са твоето семейство, родната ти земя, твоя дом, роднините, близките хора, приятелите. Всички тези компоненти са съставните части на патриотизма, който е едно съвсем нормално и човешко чувство.

- Пеете ли понякога в приятелски или семеен кръг?
- Не, почти никога не го правя. Не обичам тези изяви на вечеринки и на маса. Особено, когато са ме молели да изпея нещо на маса, изобщо не ми е присърце. Дори в къщи не пея. Стига ми пеенето на работа, от какъв зор да пея и след работа. Не обичам.

- Имате ли любима песен на групата?
- Всичко е много относително. В зависимост от времето в което се намираме. Преди двадесет години обичах едни песни, сега съвсем други. Бих могъл да заява, че на този етап, в момента любима песен ми е „Якоря" ("Котви"). Но коя ще ми е любима утре или след десет години - не знам.

- Казвате, че е "невъзможно Русия да бъде победена!". В какво е силата на Русия?
- Русия е непобедима, защото народът ни е такъв. Ние сме чада на северните ширини. Руският народ е свикнал да оцелява в каквито и да било условия. Ние никога не се оплакваме. Нашият доблестен воин, обикновеният войник е способен да воюва в каквито и да било условия. На американския войник му трябва кафе, храна, битови удобства. Нашият може да се справи с всички лишения и трудности. Затова народът ни е непобедим, както и страната ни!

- Във вашия репертоар имате доста военни песни. Като се започне от Гражданската война в Русия, Великата Отечествена, тази в Афганистан. Не бихте ли направили специална песен за Сирия, където сега се сражават руски войници, а някои и дадоха живота си в тази мисия?
- Първо бих искал да поясня, че това е пълен мит, че ние имаме много песни за войната! Военният ни репертоар включва едва 10-15 песни от над 200. Просто непрекъснато на хората се показва едно и също и зрителите остават с впечатление, че аз съм човек в униформа. Преди пеех във военна униформа, да така е. Но я съблякох още през 2000 година, забележете! Махнах я, защото ми писна всички да ме възприемат само с песента „Комбат". Създаде се някакъв напълно погрешен имидж. Искаше ми се да изляза от този втълпен образ. Това ме вбесяваше. Имаме толкова други прекрасни шлагери, а хората се концентрираха само на този. А специално за Сирия да пишем песен ? Ние имаме тази прословута песен „Комбат", която обхваща всичко и всички. Тя е универсална в този й смисъл. Но пък искам да подчерая, че ние посветихме специална песен на пилотите ни в Сирия, и това е песента „Орлята".

- Станахте продуцент на филма "72 часа", посветен на Великата Отечествена война. Защо?
- Стана ми интересно да си пробвам силите и възможностите и в това направление. Сценарият беше много добър, пък и самата история е трогателна, интересна, героична. Прилича по нещо на „Млада гвардия", която в нашата страна е чел всеки. Някои са чели самото произведение на Александър Фадеев, други пък са гледали филма на режисьора Сергей Герасимов, откъдето изгряха почти всички звезди на съветския екран. И тук има подобна история, също героизъм, но някак си малко недооценен. А подобни истории в нашата страна е имало страшно много - младежи, които са се стремели да помагат на партизаните, е имало във всеки окупиран от фашистите град. Филмът е една драматична история, базирана на реални събития. Искахме хората да се потопят в атмосферата на онова време, в което са героите.

- Бихте ли искали този филм да бъде видян от вашите български фенове?
- Защо пък не. Стига да има интерес, нека ни потърсят и ние ще го продадем.

- Във вашето семейство някой воювал ли е на фронта по време на Великата Отечествена война?
- Да, разбира се. Моите чичовци, които вече не са между живите, са воювали. Единият брат на майка ми -Коля, е роден 1924 г. Така се случи, че наборите му, родени през същата година, загинаха почти всичките. Вуйчо ми е загинал през 1943 г. Аз съм кръстен на него и много се гордея с това, че нося името му.

- "Любэ" се смята за любимата група на президента на Русия Владимир Путин. За какво си говорите най-често когато се видите с него?
- Неведнъж съм се срещал с Путин, но никога не съм чул от него, че ние сме му любима група. Това по-скоро е медийна трактовка.

- А как приемате многобройните награди?
- Естествено, че всяка една награда, особено правителствените, ме правят щастлив и ме радват. Това безспорно ми носи удовлетворение, все пак е признание на труда ми.

- Какво бихте искали да пожелаете на читателите на „Стандарт" ?
- На читателите бих искал да пожелая да четат обективна информация за взаимоотношенията между ЕС и Русия, а това вече зависи от вас, журналистите. Затова по-скоро обръщението ми е към вас - да отразявате обективно събитията и да поднасяте на читателите правилната информация. Бъдете обективни! Не се поддавайте на течението, като много други медии, не се обръщайте накъдето духа вятъра. Мислете със собствената си глава!

Цифри и факти

14 януари е рожденият ден
Идеята за създаване на нова група е на продуцента и композитор Игор Матвиенко, който през 1988 г. работи в Студиото за популярна музика "Рекорд". Групата вижда бял свят през 1989 г., а за неин рожден ден се приема 14 януари, когато са записани първите две песни - "Люберцы" и "Батька Махно". Матвиенко е автор и на текстовете на някои хитове на групата.

Николай е кръстникът
За кръстник на групата се смята самият Николай Расторгуев. Мнозина свързват "Любэ" с предградието Люберци, където той живее, прочуто със своите банди и криминални авторитети.
Друга версия пък отправя към "Любери"- младежко движение, възникнало в края на 70-те години на миналия век. То пропагандира здравословния начин на живот и акцентира върху спорта. Членовете му водят битки с хипита, металисти и пънкари. Според самия Николай "любэ" му е позната дума още от детството, която на украински означава "всеки, различен".

Алла Пугачова ги облича в униформа
Идеята Николай Расторгуев да облече военна униформа е на примата на руската естрада Алла Пугачова. Точно военните парчета стават първите големи хитове и изстрелват групата. Солистът с пагони пък се превръща в запазена марка на "Любэ". Малцина обаче знаят, че Николай никога не е служил. Заради гноен отит той е отписан от медицинската военна комисия.

Дебютният им клип с награда от Кан
През 1990 "Любе" издават дебютния си албум на дългосвиреща плоча и аудиокасета. Той се казва "Мы будем жить теперь по-новому".
Първият клип на групата е "Не, валяй дурака, Америка" и включва сложната по онова време компютърна графика и анимация, като върху него спецове работят почти три месеца. Клипът получава специалната награда за най-добра режисура на филмовия фестивал в Кан в раздела за рекламни филми.

"Комбат" е герой от Афганистан
Издаденият преди 20 години албум "Комбат" със сигурност е най-големият удар на групата. Той включва 11 песни в типичния за "Любэ" стил- комбинация от рок, поп, руски фолклорни и военни елементи. Едноименната песен дълго време оглавява руските музикални класации. След създаването на "Комбат" вокалистът Николай Расторгуев, режисьорът на видеото Никита Михалков и композиторът Игор Матвиенко се обърнали към видни военни офицери с молба да посочат достоен руски боец. Единодушно бил избран генерал-майор Александър Солуянов, участвал във войната в Афганистан като командир на батальон и получил званието Герой на Съветския съюз.

Атакуват "Гинес" с 5 млн. зрители
"Любэ" са пред влизане в "Рекордите на Гинес" като най-успешната концертна формация от Източна Европа. От началото на кариерата си до днес те са имали изпълнения на живо пред близо 5 милиона зрители. С времето популярността на "Любе" нараства и групата започва да свири както в цяла Европа, така и в САЩ, Канада и Израел.
Първоначалният състав на групата включва Николай Расторгуев - вокал, Александър Николаев - баскитара, Вячеслав Терешонок - китара, Ринат Бахтеев - ударни, и Александър Давидов - клавишни.

Смъртта отне четирима от групата
Много от феновете на "Любэ" смятат, че над групата тегне прокоба. От създаването й досега четирима музиканти намериха смъртта си по нелеп начин. Първата мистерия е още от 1993 г., когато умира китаристът на групата Вячеслав Терешонов, който е сред създателите на формацията. Твърди се, че смъртта му е вследствие от злоупотреба с наркотици. На негово място идва Сергей Перегуда, работил преди това в "Интеграл" и "Веселите момчета".

Три години по-късно, на 7 август 1996 г., в автомобилна катастрофа загива бас китаристът Александър Николаев, който е сред създателите на групата. Първоначално го сменя Андрей Данилин, който преди това работи в групата "Лейся, песня", но след това е обявен конкурс. Накрая изборът пада върху Павел Усанов заради изпълненията му в джаз формациите "Манхатън" и "Фонограф". По-късно той също ще стане част от черната хроника на "Любэ".

На 19 април 2009 г. отново в катастрофа загива една от емблемите на групата - беквокалът Анатолий Кулешов, който тогава е на 49 години. Негова е заслугата за хоровото звучене и фолклорните напеви в лиричните балади на "Любэ". Във фаталната вечер към 19 часа личният шофьор на Кулешов закача с гума бордюра при остър завой и забива мерцедеса в камион.

Тази година, в която "Любэ" отбеляза 25-години от създаването си, отново се случи трагедия.
40-годишният баскитарист Павел Усанов бе жестоко пребит след скандал в заведение в Дмитрово, Подмосковието. Едната от версиите е, че до боя се стигнало след спор за войната в Донбас. Вследствие на тежката черепно-мозъчна травма музикантът изпадна в кома и 17 дни по-късно почина. Това стана на същата фатална дата 19 април, когато загина и Кулешов, но 7 години по-късно.

Павел Усанов остави две сирачета - Василий и София, които са от първата му жена Марина. С нея той прекара 6 години, разведе се и се ожени втори път за певицата Юлиана Грин.

Фронтменът на "Любэ" Николай Расторгуев често споменава своите загинали приятели с думите: „Ние винаги ще ги и ще продължим да изпълняваме песни в тяхна памет."