Спецправосъдието у нас - създадено с непрецизен закон и без визия, приеха съдиите във ВСС
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Декември 2016 20:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Спецправосъдието у нас - създадено с непрецизен закон и без визия, приеха съдиите във ВСС

/КРОСС/Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) е приела единодушно анализ на Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС), който показва, че моделът на специализираното наказателно правосъдие у нас е изначално сбъркан и трябва да бъде преосмислен.

Анализът е изготвен въз основа на заповеди на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и е в изпълнение на ангажиментите на ВКС по мярка 57 от приетия от Министерския съвет План за действие за изпълнение на препоръките от Доклада на Европейската комисия от януари 2016 г. - "разработване на цялостен анализ на резултатите от дейността на специализираните съд и прокуратура от създаването им до момента като цялостно наблюдение на напредъка по наказателни дела".

На 190 страници 11 върховни съдии са изследвали работата на апелативния и първоинстанционния специализиран наказателен съд от създаването им до миналата година.

Проверяващите правят извод, че зададената от законодателя предметна компетентност на Специализирания наказателен съд е непрецизна и произволна, определена при пълна липса на концептуалност и визия за вида на специализация и съдържанието на предметната компетентност на съда.
Посочва се, че това е законодателен проблем, който следва да намери експертно и професионално решение.

В анализа се посочва, че от "тази законова непрецизност" произтича това, че ресурса на съда се употребява за многобройни частни наказателни производства в рамките на досъдебното производство, като "всички те не водят до съответния брой наказателни производства".
Акцентира се как "при неголемия брой наказателни дела общ характер, образувани по внесени от Специализираната наказателна прокуратура обвинителни актове, основателно стои въпросът за ефективността на действията, за които е търсено одобрение или разрешение от съда и е упражняван съдебен контрол по Наказателно-процесуалния кодекс по толкова голям брой наказателни частни дела".

Според анализа тенденция е съдът да работи при сравнително ниска натовареност на отделните съдии със същинска съдебна дейност по внесени за разглеждане обвинителни актове.

Същевременно се констатира преобладаващо качествена работа на съдиите и те получават положителна оценка, отбелязва се, че те решават делата в срок и с добре мотивирани съдебни актове.

Статистиката показва, че Специализираният наказателен съд е разгледал при създаването му през 2012 г. 2294 броя дела, през 2013 г. - 1654 броя, през 2014 г. - 1915 броя, и през 2015 г. - 2895 броя, като 90% от тях са частни наказателни дела. Сред наказателните дела от общ характер преобладават тези за престъпления по чл. 321 от Наказателния кодекс за участие в организирана престъпна група.

В Анализа на дейността на Апелативния специализиран наказателен съд е посочено, че през 2012 г. съдиите в него са разгледали 275 броя дела, през 2013 г. - 385 броя, през 2014 г. - 244 броя, и през 2015 г. - 251 броя. Установява се, че 90,21% от тях са частни наказателни дела. Броят на въззивните наказателни дела от общ характер се увеличава през годините, като през 2015 г. достига най-висок дял от 17,28%.

Проверяващите правят извод, че съдиите от Апелативния специализиран наказателен съд прилагат правилно материалния закон и спазват процесуалните правила, както и за преобладаващо качествена работа. Положителна оценка е дадена на усилията им за разкриване на обективната истина, отбелязва се добрата мотивираност и аргументираност на съдебните актове.