Депутатите приеха антитерористичния закон (обзор)
Секция: ПОЛИТИКА
15 Декември 2016 13:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Депутатите приеха антитерористичния закон (обзор)

/КРОСС/ Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за противодействие на тероризма. Спорният закон отново влезе в парламента вчера.

Той бе приет от НС на първо четене още в края на месец юли. Тогава правозащитници заявиха, че той отваря вратички за произвол и нарушаване на човешките права. От БСП се обявиха против проектозакона, но резерви към него обявиха и от ДПС и Реформаторския блок. Вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова обаче го защити с коментара, че "крайната цел на противодействие на тероризма е защитата на основните права".

Последните промени, приети от парламента, дадоха на армията извънредни правомощия при предотвратяването или справянето с последствията от терористичен акт. Военните ще имат право да извършват проверки за самоличност, да задържат лица, да извършват обиск, да проверяват лични вещи и превозни средства, да извършват проверки в помещения без съгласието на собственика или обитателя или в тяхно отсъствие, да използват физическа сила и помощни средства, да използват оръжие.
Военнослужещи ще могат да извършват арест на заподозрени в извършителството или подготовката на терористичен акт, както и на лице, "което с поведението си нарушава обществения ред или излага живота си или живота на други лица на явна опасност".
Военните ще могат да правят обиск на лица, на личния им багаж, както и да извършват проверка на превозни средства, кораби, въздухоплавателни средства и контейнери.
В текстовете на закона предвиждат сред извънредните правомощия на военните проверките в помещения да стават без съгласието на собственика или обитателя му, когато трябва да се предотврати "непосредствено предстоящ или започнал терористичен акт". Това правомощие те ще имат и при случаи, че заподозряно за терористичен акт лице се укрива в помещението.

Приеха се и три нива на заплаха, които ще се определят от ръководителя на Националния оперативен щаб в лицето на министъра на вътрешните работи. Най-високата степен е "Първо ниво", според което са налични всички елементи на заплаха в страната или в непосредствено съседство и има висок риск от извършване на терористичен акт. За определяне нивото на готовност на компетентните органи за противодействие на тероризма, в зависимост от нивото на заплаха, се определят и степени на готовност: „Зелена степен" - постоянна готовност; „Жълта степен" - предупреждение; „Оранжева степен" - повишена готовност; „Червена степен" - реагиране.

В промените е записано още, че мобилните оператори нямат право да регистрират или активират на името на един потребител повече от 10 телефонни номера, чрез които се предоставят предплатени телефонни услуги.