Издигаме паметник на кирилица на Антарктида
Секция: ЛЮБОПИТНО
15 Декември 2016 14:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Издигаме паметник на кирилица на Антарктида

/КРОСС/ Българи и монголци издигат двуметров паметник на кирилицата на Антарктида. Това обяви на пресконференция археологът проф. Николай Овчаров.

В паметника ще има вградени ампули с пръст от свещените български места, сред които Търново и София. Върху него ще бъдат гравирани и образите на Св. Св. Кирил и Методий.

Преди година президентът Росен Плевнелиев е открил първия паметник на кирилицата в столицата на Монголия - Улан Батор. Страната не е избрана случайно, тъй като монголският народ е един от малкото, които не са християнски, но пишат на кирилица.

Инициативата има дълга предистория, заяви ръководителят на Българската антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев, предаде news.bg. Сътрудничеството между България и Монголия на Антарктида е започнало преди почти 10 години.

"Най-стойностното нещо, което България е дала, е кирилицата", категоричен е проф. Пимпиреев.

По думите му, паметникът ще символизира приятелството между нашите два народа, както и научното сътрудничество. На Антарктида няма войни, всички работим заедно и не се мразим, посочи проф. Пимпирев.

Най-трудната част от инициативата ще бъде пренасянето на паметника, тъй като транспортирането му е по-сложно. Той тежи около 100 кг, но всяка буква ще е в отделен пакет. Преди да отпътува, паметникът ще бъде поставен в Софийския университет, където ще може да бъде видян. Очаква се Паметникът на кирилицата да бъде открит през 2017 година.

Тазгодишната експедиция, която е 25-а юбилейна, ще тръгне на Богоявление.

Председателят на Българо-монголското дружество за приятелство Младен Станев обясни, че паметникът е здрав и ще устои на климатичните условия на Антарктида. Висок е около 2,30 м. Монументът ще бъде осветен от Българската православна църква.