3 млрд. струва късането на договорите с "американските" централи
Секция: ИКОНОМИКА
15 Декември 2016 20:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
3 млрд. струва късането на договорите с "американските" централи

/КРОСС/ 3 млрд. лв. могат да достигнат неустойките, които трябва да плати България при предсрочно прекратяване на договорите с т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн при евентуално арбитражно дело. Това каза зам.-министърът на енергетиката Николай Николов пред парламентарната комисия, която наблюдава дейността на енергийния регулатор.

Депутатите организираха дискусия по предложен от Патриотичния фронт закон, който предвижда предсрочно прекратяване на договорите на двете централи. Още в самото начало в комисията решиха да не гласуват текстовете, но да изслушат становищата по казуса. Законът беше внесен през миналото лято, но се разглежда едва сега, защото в комисията досега не бяха получени търсените от институтциите становища.

Те са категорични, че трябва да бъде изчакано мнението на Европейската комисия дали договорите са нерегламентирана държавна помощ. Николов уточни, че през тази година е имало няколко срещи с експерти на Европейската комисия на техническо ниво и проверката продължава. Николай Николов беше категоричен, че договорите с двете централи ще бъдат преразгледани на фона на очакваната либирализация на пазара.

Становището на Министерството на енергетиката гласи, че всички играчи трябва да бъдат поставени на равна основа на свободния пазар. Тогава ще бъде решен и проблемът на всички производители с преференциални цени. Моделът как точно ще стане това се очаква от Световната банка.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулирани Иван Иванов припомни, че мощностите на двете централи са 1 570 мегавата. В момента натоварването на системата е около 6 000 мегавата, тоест централите осигуряват около 25% от нужните мощности.

Източник: standartnews.com