Защо външният слой на Слънцето се върти по-бавно?
Секция: Наука
17 Декември 2016 16:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо външният слой на Слънцето се върти по-бавно?

/КРОСС/ Американски и бразилски учени изясниха защо външният слой на Слънцето се върти по-бавно от вътрешните му части, съобщи Лента.

С търсене на отговор на този въпрос учените се занимават от 20 години. Причината за по-бавното въртене на външните слоеве на Слънцето в сравнение с вътрешните му слоеве е свързана с ефекта на Пойнтинг-Робъртсън.

В съответствие с това явление, предсказано от Общата теория на относителността, топлинното излъчване води до увеличаване на енергията на частиците, но оставя неизменен импулса, насочен по допирателната към траекторията на движението. Това води до намаляване на скоростта и импулса на частицата и в резултат тя постепенно пада върху светилото.

Освен за забавяне на излъчваните от недрата на Слънцето движения на външните му слоеве, ефектът е отговорен за падането на неголеми частици по спираловидна траектория върху светилото и допринася за приближаване на планетите към него.

Учените стигнали до тези изводи, като с помощта на космическата обсерватория "Солар дайнамикс" на НАСА анализирали динамиката на въртене на външния слой на Слънцето, който е с дебелина около 150 км.