Кунева: Не ни трябва холограма на правителство
Секция: ПОЛИТИКА
18 Декември 2016 11:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кунева: Не ни трябва холограма на правителство

/КРОСС/ Не ни е необходима холограма на правителство. Това заяви пред БНР вицепремиерът в оставка и лидер на Движение „България на гражданите" Меглена Кунева след началото на разговорите между Реформаторския блок и ГЕРБ.

„Групата (на РБ в парламента - бел.ред.) не е достатъчно голяма, за да може без много активното съдействие на ГЕРБ това да бъде сериозен опит. Ако няма воля то да се случи и само ще се забавим няколко месеца, това е излишно", добави Кунева.

Тя посочи, че ДБГ не са склонни да се откажат от антикорупционния закон в името на съставянето на нов кабинет. „Силно съм шокирана от начина, по който се разви разговорът за закона за корупцията", подчерта Кунева.

Според нея в Реформаторския блок има по-оптимистично и по-песимистично настроена част относно вероятността да се състави правителство с третия мандат. „Единственият процент, който бих цитирала, е този, който спомена президентът Плевнелиев (че дори да има 1% шанс за съставяне на правителство, си струва да се опита - бел. ред.). Това даде тласък на РБ да направи този опит. Струва си да се обменят мнения", посочи вицепремиерът.

За мен най-важното в момента е да се запази Реформаторският блок в добра кондиция, защото избори ще има, изтъкна Меглена Кунева.

Тя коментира също, че настоящата политическа криза поставя предизвикателства пред българското председателство на Съвета на ЕС. При едни избори в края на март, новото правителство ще има едва половин година да се подготви до началото на българския мандат през януари 2018 г., добави Кунева и съобщи още, че през българското председателство ще се прави прегледът на единния цифров пазар на ЕС, което ще даде много възможности на българската ИТ-индустрия да се докаже на международна сцена.

Според нея България е направила изключително рисков ход със смяната на кандидатурата за генерален секретар на ООН, а сделката с Полша се е оказала „невярна тактика" за кандидатурата на страната ни като непостоянен член в Съвета за сигурност на ООН.

„Впечатли ме това, че всъщност умеем да бъдем единни, проявена бе съпричастност от всички страни", коментира Кунева след трагедията в Хитрино. „След ваканцията настоявам психолози да работят на място всеки ден, докато децата не преодолеят шока. В такива тежки моменти виждаме колко е важно да има такава психологическа подкрепа", добави тя.