/КРОСС/Това е безотговорното поведение. Не можеш да не се замисляш какво става долу. Имаш роднини и приятели, които се притесняват за теб. Той не е бил бедстващ. Знаел е много добре какво прави, коментира за Нова телевизия „Здравей, България" Емил Мешев от Планинската спасителна служба към БЧК. Той коментира случаят с бедствещия планинар в Стара планина, който планинските спасители издирваха пет дни. Емил Мешев посъветва също така хората, които обичат да ходят в планината, да си направят планинска застраховка, която за една година излиза 35 лева. Той не се ангажира да изчисли колко е струвала цялата спасителна операция, но по думите му над 300 лева струва полетен час с хеликоптер. Планинската служба е съставена от над 500 души, от които само 40 са на щат. Останалите са добровлци. Те са оставили работата си, за да помагат в търсенето на загубили се в планината хора. Тези 500 души трябва да ги обучаваме, да ги екипираме. На ключови места в планините имаме 24-часови дежурства, добави Емил Мешев.
В конкретния случай за 20 минути получихме информация от Пожарната за клетката, която последна е била в комуникация с телефона на изчезналия турист. Винаги опитайте да изпратите първо SMS, защото SMS-ите минават по-лесно през мобилните оператори. Ако не може да изпратите SMS, пробвайте да се обадите на телефон 112. Трябва само да държите батерията вътре в телефона, обясни още представителят на Планинската спасителна служба към БЧК.
Емил Мешв коментира и въпроса на какво разчитат доброволците спасители. Имаме хора със всякакви професии. Те са доброволци и не получават заплата. Надяваме се Законът за доброволчеството да даде някакви преференции на тези хората. Например, в Троян те са освободени от данъци. В София ползват карти за градския транспорт. БЧК също изпитва такива затруднения и един такъв закон би помогнал и на тях, коментира още Емил Мешев от Планинската спасителна служба.
Нова телевизия „Здравей, България"