/КРОСС/Според първата оценка на икономическите сметки за селското стопанство смесеният индекс на нетния предприемачески доход в селското стопанство през 2016 г. намалява спрямо 2015 г. с 16.4%. Нетният опериращ излишък/смесен доход намалява с 4.5%, а нетният доход по факторни разходи - с 4.1%.
Крайната продукция по базисни цени от отрасъл „Селско стопанство" през 2016 г. възлиза на 7 359.7 млн. лв., което е с 6.7% по-малко в сравнение с предходната година. Намалението се дължи повече на спад в цените - с 5.6%, и по-малко на спад в обемите - с 1.2%. Стойността на продукцията, произведена от растениевъдството, е 4 956.6 млн. лв. и отбелязва намаление спрямо 2015 г. с 3.5%. Намалението е в резултат на спад в цените - с 5.7%, който не може да бъде компенсиран от увеличението в обемите - с 2.4%. Продукцията в животновъдството е 1 744.5 млн. лв. и намалява спрямо 2015 г. с 14.3%. Намалението се дължи както на спад в цените, така и на спад в обемите.
Стойността на вложенията за текущо потребление, използвани в селското стопанство през 2016 г., достига 4 398.5 млн. лв., което е с 6.8% по-малко от предходната година. Намалението се дължи почти поравно на спад в цените и в обемите.
Брутната добавена стойност по базисни цени, създадена в селското стопанство през 2016 г., достига 2 961.2 млн. лв. и е с 6.6% по-ниска от 2015 година. Намалението се дължи изцяло на понижение в цените - с 8.8%, което не може да бъде компенсирано от увеличението в обемите - с 2.4%.Икономическите сметки за селското стопанство са сателитни сметки на националните сметки, които предоставят допълнителна информация и използват понятия, адаптирани към специфичното естество на отрасъла. Те са разработени съгласно REGULATION (EU) No. 138/2004 и приетата от Евростат методология, описана в „Manual on the Economic Accounts for Agriculture and Forestry, 1997, Rev. 1.1". Архитектурата на сметките изграждат четири сметки - три за текущи операции - „Производство", „Формиране на дохода", „Предприемачески доход", и една за натрупване - „Капитал", като последователността и изчерпателността им се осигурява в съответствие с Европейската система от сметки.
Основни показатели
Основната цел на разработването на икономическите сметки е изчисляването на предприемаческия доход в отрасъл „Селско стопанство". Изчислението на дохода се осъществява в рамките на споменатите три сметки за текущи операции, при което се използват следните методологически връзки:
Продукция от растениевъдството
+ Продукция от животновъдството
+ Селскостопански услуги
+ Неотделими неселскостопански дейности
= Продукция от отрасъл „Селско стопанство"
- Междинно потребление
= Брутна добавена стойност
- Потребление на основен капитал
= Нетна добавена стойност
- Компенсация на наетите
- Други данъци върху производството
+ Други субсидии върху производството
= Нетен опериращ излишък/смесен доход
- Платени ренти
- Платени лихви
+ Получени лихви
= Нетен предприемачески доход.
Продукцията от отрасъл „Селско стопанство" представлява стойността на всички произведени стоки и услуги от единиците със селскостопанска дейност. Данните се отнасят за крайната продукция, която не включва вътрешния оборот (стоките и услугите, произведени и употребени в самото стопанство през отчетния период).
В икономическите сметки за селското стопанство съгласно изискванията на Приложение ХI на EAA '97, Rev. 1.1, не се включват:
- продукцията от единиците, занимаващи се с производството на сертифициран размножителен материал за научни цели или за използване в растениевъдството и животновъдството;
- продукцията от дейности, свързани с допълнителни услуги в селското стопанство, като използване на напоителни системи, дизайн, поддържане и засаждане на градини, паркове и други зелени площи, кастрене на дървета, подрязване на храсти и жив плет и т.н.;
- незавършеното производство, отнасящо се за културите, чийто производствен цикъл е по-къс от отчетния период (една календарна година) или се извършва в две календарни години;
- продукцията от неселскостопанските дейности на селскостопанските единици, когато те са счетоводно отделими.
Нетният доход по факторни разходи (изчислен след приспадане от нетната добавена стойност по базисни цени на стойността на другите данъци върху производството и се прибави стойността на другите субсидии върху производството) измерва доходността от всички фактори на производството - земя, капитал и труд.
Нетният опериращ излишък/нетен смесен доход (изчислен след приспадане от нетната добавена стойност по базисни цени на компенсациите на наетите лица и другите данъци върху производството и добавяне на другите субсидии върху производството) измерва доходността от използването на земята, капитала и незаплатения труд.
Нетният предприемачески доход (изчислен след прибавяне към нетния опериращ излишък/нетен смесен доход на лихвите, получени от земеделските стопанства, опериращи като компании, и приспадане на платените от тях лихви и ренти) измерва компенсацията на незаплатения труд, възнаграждението от земята, принадлежаща на земеделските стопанства, и дохода от използването на капитала.
Данните за икономическите сметки за селското стопанство се разработват за календарна година по текущи и съпоставими цени при база преходната година. Разработват се и икономически сметки на регионално ниво NUTS2.
Източници на информация
Основни източници на информация са статистическите наблюдения, проведени от НСИ - тримесечно наблюдение за икономическите сметки в селското стопанство, Годишен отчет на нефинансовите предприятия, Годишен отчет на земеделските стопанства, както и данните от наблюденията на отдел „Агростатистика" в МЗХ.