/КРОСС/ „Президентът Росен Плевнелиев трябваше да назначи служебно правителство, защото е задължен по закон. Но не е указано в какъв времеви срок да се случи”. Това заяви Филип Попов, народен представител от ПГ на „БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ” пред БНТ. Той обясни, че именно тази празнота, която не задължава държавния глава с конкретен срок е удължила живота на този кабинет, за да бъдат „заметени следите му”. „Видя се докъде ни доведе старото правителство- до казуса „Бокова” и НКЖИ. До всичките далавери, които, дори в оставка, върши този кабинет. И с удължаване на живота му, Плевнелиев върши последната поръчка на Бойко Борисов”, категоричен бе левият депутат.
На въпрос, дали трябва да бъде намалена партийната субсидия, Попов отговори, че 11 лева са много, но 1 лев е малко за глас. „Трябва да се намери баланс. От една страна- субсидията да е достатъчна, за да може една партия да функционира самостоятелно и да не зависи от корпоративни интереси, от друга- да не се превръща издръжката й в бизнес”, обясни народният представител. Той припомни, че управляващите са имали възможност да променят размера на субсидията, защото това е залегнало в бюджета за следващата година.
Филип Попов обясни, че този парламент е с изчерпан кредит на доверие и няма времето да промени правилата за гласуване. По думите му, трябва да бъдат чути експертите, които се занимават с изборна система, дали няма опасност парламентът да бъде превърнат в национален общински съвет, ако бъде приложен чисто мажоритарен вот. „Възможно най-скоро трябва да се отиде на избори и първата възможна дата за това е 26 март. Трябва ново Народно събрание, което да се занимае с проблемите на Изборния кодекс”, каза той. Филип Попов обясни, че БСП е разчела нуждата от промяна, която хората са заявили, както на президентските избори, така и на референдума. И именно поради тази причина е предприела стъпки за промяна на устава си, така че: „Всеки член и симпатизант да има по-голяма възможност да е съпричастен при взимане на решения и правене на политики.”
Депутатът от Реформаторския блок Настимир Ананиев коментира предложението за намаляването на партийните субсидии. Той припомни, че реформаторите вече са правили подобно предложение през 2015 година, но то е било отхвърлено в пленарната зала. "Вчера го направихме отново. Ние предлагаме една регресивна скала, която започва от 11 лева за първите 150 хиляди гласа, след което за всеки 100 пада с по 1 лев надолу - 10, 9, 8, докато стигне до 1 милион и след 1 милион гласа се фиксира на 11 стотинки на глас. По този начин почти наполовина се намаляват субсидиите и няма да се налага големите партии да държат огромни суми във влогове", обясни депутатът-реформатор. Според него, ако бъда приета субсидия от 1 лев, партиите ще бъдат тласнати към корпоративна зависимост и непрозрачно финансиране.