Мика Зайкова: По доходи и покупателна способност сме на нивото от 90-та година
Секция: ИКОНОМИКА
27 Декември 2016 09:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мика Зайкова: По доходи и покупателна способност сме на нивото от 90-та година

/КРОСС/ 50% е делът на сивата икономика - около 45 млрд. лв. минават покрай данъчната и осигурителната система у нас. Това каза финансовият експерт Мика Зайкова пред БНТ.

Според Зайкова по доходи и покупателна способност на населението сме останали на нивото от 90-та година. "Не е добра новина", коментира Зайкова. Според нея е трябвало да помислим за нов социален модел. Бившият социален министър Иван Нейков коментира, че ако е имало тежък период по отношение на социалната политика, то това е било периодът на хиперинфлацията 1996 г.

Мика Зайкова от своя страна попита колко е заместващият доход от пенсия в Европа и колко е той в България и изтъкна, че в България той е 30%, а в Европа - 70%. Тя настоя за смяна на пенсионния модел. Пари има, само че в България няма нито контрол, нито съдебна система по отношение на сивата икономика, коментира Зайкова.

Според Нейков една от грешките, които правим, е да виждаме в пенсиите единственият инструмент за осигуряване на нормалния живот. По думите му нямало пречка един човек, който получава пенсия, да получава подкрепа и от социално подпомагане. Да направим пенсиите 300 лв. и да решим проблема отново е грешен път, изтъкна Иван Нейков. По думите му не пенсията е виновна за това, че един човек е в тежко положение.

Той предложи създаването на фонд за подпомагане на пенсионерите, захранван от бюджета. "За да имаме стабилни пенсии трябва да имаме правилна политика по доходите. Няма правителство, което да е провеждало някаква политика по доходите не правилна или грешна", коментира Зайкова.

Като пример в това отношение тя изтъкна единственото изречение за минималния доход, разписано в бюджета за 2017 г. не е политика по доходите. Производителността на труда расте, но не и заплатата, категорична бе Зайкова. България е на 47% от средната производителност в Европа, и на около 27% от средните нива по доходите.

Иван Нейков заяви, че за следващия период след 2017 г. има три големи предизвикателства - дълбока промяна в трудовото законодателство, предвид факта, че 99% от фирмите у нас били малки и средни предприятия, а цялото ни законодателство било разписано за големи предприятия.

Втората голяма промяна, която той визира е политика по доходите, която трябвало да е обвързана с квалификацията на хората, третото голямо предизвикателство е Нейков видя във факта, че българският пазар на труда ще работи с възрастни работници.

По думите му 2017 г. не може да бъде преобърнато всичко това. "Това, което виждам напоследък е нежелание да се погледнат нещата в очите", констатира още той.

Според него 2016-та вероятно ще остане като година на пропуснати възможности.